W świecie, w którym wizerunek jest wszystkim, a reputację mierzy się w akcjach, tweetach i komentarzach, które każdy może zobaczyć, budowanie silnej marki pracodawcy nigdy nie było tak ważne. Nie da się zaprzeczyć korzyściom biznesowym płynącym z solidnego EVP. Według LinkedIn, firmy o silnej marce pracodawcy odnotowują spadek kosztów zatrudnienia o 43%, a w badaniu CEB "Branding for Influence" stwierdzono, że silna EVP może podnieść jakość zatrudnienia o 9% i poprawić jakość puli kandydatów o 54%. Choć z pewnością jest to krok w dobrym kierunku, że coraz więcej pracodawców inwestuje w budowanie strategicznej marki pracodawcy, to jednak zbyt wielu z nich odeszło od autentycznej marki pracodawcy. autentycznego w poszukiwaniu własnej wersji doskonałości.

Bariery na drodze do silnego EVP

Ponieważ coraz więcej firm dostrzega, jak silna marka pracodawcy wpływa na ich przewagę konkurencyjną, pytanie "Jak możemy rozwinąć naszą EVP?" staje się coraz częstszym elementem dyskusji na poziomie zarządu. Doprowadziło to jednak do nadmiernego skomplikowania tego procesu, a w konsekwencji do powstania szeregu mitów, które uniemożliwiają organizacjom stworzenie prawdziwie autentycznej marki pracodawcy.

Jakie są więc główne mity, których należy unikać?

  • Możesz stworzyć EVP: to po prostu nie jest prawdą. Autentyczna propozycja wartości pracodawcy już istnieje w Twojej firmie - próba stworzenia jej od podstaw może doprowadzić do zniechęcenia tych pracowników, którzy są w pełni zgodni z naturalną EVP, która rozwinęła się organicznie, ale nie mają nic wspólnego z nową kulturą, która jest narzucana firmie. Zastanów się, co Twoi pracownicy myślą o Twojej organizacji, zanim zaczniesz przekazywać informacje na zewnątrz.
  • Employer branding jest dla zaangażowanych kandydatów: Wpływ Twojej EVP nie zaczyna się i nie kończy na aktywnym ubieganiu się o stanowisko przez kandydata. Zaczyna się na długo przed tym, jak kandydat zobaczy ogłoszenie o pracę i trwa do momentu zatrudnienia.
  • Potrzebujesz czegoś naprawdę kreatywnego i innego: W niektórych przypadkach jest wręcz przeciwnie. Posiadanie propozycji wartości dla pracownika, która jest zbyt aspiracyjna lub nie jest autentycznym odzwierciedleniem Twojej kultury, nie pomoże przyciągnąć ani zatrzymać największych talentów. Bycie wiernym swojej kulturze będzie miało znacznie większy wpływ niż kreatywność czy śmiałość w podejściu.
  • Właściwe działanie wymaga wsparcia finansowego: Odkrywanie swojej EVP i budowanie marki pracodawcy nie musi być procesem kosztownym i czasochłonnym. W większości przypadków podstawy są już gotowe - doświadczenia pracowników oraz marka i kultura korporacyjna muszą zostać ożywione w sposób, który zaangażuje docelowych odbiorców.

Od czego zacząć

Jeśli zaakceptujemy powyższe mity, które uniemożliwiają skuteczny rozwój silnej marki pracodawcy, zgodzimy się, że odkrywanie i pielęgnowanie EVP nie musi być ani kosztowne, ani czasochłonne. Mając to na uwadze, pierwszy i najważniejszy krok jest prawdopodobnie prosty: porozmawiaj ze swoimi pracownikami. Sposób, w jaki to zrobisz, zależy od Ciebie - czy będą to ankiety zaangażowania, czy indywidualne spotkania z kierownictwem - ale prawdziwy storytelling zaczyna się od otwartego i szczerego dialogu na temat doświadczeń pracowników. Wartość dodana tego procesu polega na tym, że nie tylko daje on cenny wgląd w to, co sprawia, że marka pracodawcy jest konkurencyjna, ale także dostarcza samorodków treści, którymi można się podzielić, przypominając jednocześnie pracownikom, dlaczego w ogóle dołączyli do firmy.

Ważne jest również zapewnienie równowagi pomiędzy obecną ofertą zatrudnienia a aspiracyjnym pozycjonowaniem marki, aby dopasować ją do długoterminowej strategii. Dzięki temu przyszli i obecni pracownicy będą mieli lepszy wgląd w to, w jakim kierunku zmierza firma i jaki będzie ich udział w tym rozwoju.

W obliczu globalnego niedoboru wykwalifikowanych pracowników, który nadal napędza wojnę o talenty, oraz wysokich kosztów rotacji pracowników, co oznacza, że firmy nie mogą sobie pozwolić na nieumyślne eliminowanie pracowników osiągających najlepsze wyniki, posiadanie silnej marki pracodawcy jest przewagą konkurencyjną, której firmy nie mogą ignorować. Przyjęcie bardziej holistycznej perspektywy, o której mowa powyżej, zapewni pracodawcom najlepszą możliwą pozycję, aby nie tylko przyciągnąć, ale również zatrzymać największe talenty.

O autorze: Sondra Dryer jest Global Head of Employer Brand & Experience w Alexander Mann Solutions.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email