Relacja rekruter/kandydat może być czasem trudna. Oboje musicie być na tej samej stronie, aby osiągnąć ostateczny cel: udane zatrudnienie. Jeśli nie wszyscy dążą do tego samego celu, sukces nie zawsze zostanie osiągnięty.

Etykieta odgrywa bardzo ważną rolę w tej relacji. Czasami kandydat nie chce odpowiedzieć na pytanie zgodnie z prawdą, starając się nie zaszkodzić swoim szansom na przyszłe zatrudnienie. Niestety kłamstwo lub pomijanie prawdy może tylko zaszkodzić kandydatowi bardziej niż pomóc.

Rekruter nosi wiele kapeluszy - od pozyskiwania do rozmowy kwalifikacyjnej, do negocjowania ofert, i więcej. Jedną z najważniejszych ról rekrutera jest zapewnienie, że proces zatrudniania przebiega bezproblemowo.

W każdym momencie proces rekrutacji może utknąć w martwym punkcie, a im więcej informacji rekruter zebrał na temat tego, czego oczekują obie strony (kandydat i menedżer zatrudniający), tym lepiej może się upewnić, że zatrudnienie zakończy się sukcesem. To jest, gdzie związek między rekrutera i kandydata wchodzi w grę i dlaczego jest to tak ważne, aby być na tej samej stronie. Jeśli jako kandydat nie brać proces poważnie jesteś krzywdzące dla procesu.

Poniżej podkreślam niektóre z głównych powodów, jak kandydat może zaszkodzić lub spowolnić proces nie działając z prawej etykiety:

1) Oczekiwania płacowe:

To jest zazwyczaj make or break dla każdej umowy.

Nie mam dokładnych liczb na mnie, ale zapytać większość rekruterów i powiedzą Ci, że większość ofert nie przechodzą z powodu braku porozumienia w sprawie wynagrodzenia. Jako kandydat, to jest twój obowiązek, aby wiedzieć, co jesteś wart.

Ważne jest również, aby wiedzieć, co jest realistyczne. Wszyscy chcemy sześciocyfrowe pensje, ale jeśli nie jesteś tam jeszcze, nie decyduj, że nie będzie rozstrzygać o nic mniej, to tylko cię skrzywdzić. W tym samym czasie, gdy otrzymasz list z ofertą, teraz nie jest czas, aby zażądać więcej pieniędzy. Tak, wszystko może się zmienić w trakcie procesu zatrudniania i w miarę zdobywania wiedzy na temat danej pracy, Twoje oczekiwania co do wynagrodzenia mogą się zmienić. Ale otrzymanie listu z ofertą i podjęcie decyzji, że chcesz 10 tys. więcej niż pierwotnie omówiłeś z rekruterem, to zła forma.

Zdecyduj, co jesteś wart, powiedz zespół zatrudniający cię i idź stamtąd!

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak odpowiedzieć na pytania dotyczące wynagrodzenia w wywiadzie

2) Elastyczność harmonogramu:

Jako rekruter zdaję sobie sprawę, że pracujesz, więc planowanie wywiadów może nie być łatwe. Jednak jako kandydat, musisz być elastyczny, i decydując się tylko wywiad po godzinach lub weekendy jest po prostu nierealne. Tak jak Ty pracujesz od 9-5, tak samo osoba przeprowadzająca z Tobą wywiad!

Nie bierz czasu od menedżera zatrudniającego poza pracą tylko dlatego, że nie możesz poradzić sobie z rozmową kwalifikacyjną w normalnych godzinach pracy. Jesteś jednym z setek realnych kandydatów i jeśli zespół rekrutujący zgodziłby się na każde żądanie kandydata w ten sposób, nigdy nie miałby czasu dla siebie. Zazwyczaj wywiady wykonane poza normalnymi godzinami pracy są zarezerwowane dla kandydatów, którzy są blisko do listu oferty.

3) Komunikacja:

Niestety, proces rekrutacji może zyskać złą reputację za przeciąganie się i to niestety może być prawdą. Ale termin "uderzaj, póki gorące żelazo" ma pełne zastosowanie w zatrudnianiu. Kiedy zespół jest gotowy do wykonania ruchu, wszystkie strony muszą być przygotowane. Jako kandydat, musisz być gotowy do szybkiej odpowiedzi. Oczywiście, jeśli pracujesz, to zrozumiałe, że możesz nie wrócić do rekrutera aż do końca dnia, lub tylko przez e-mail. Ale bez względu na to jest to właściwa etykieta, aby odpowiedzieć rekruterowi w ciągu tego samego dnia, chyba że coś drastycznego się wydarzyło. Decydując się nie oddzwonić do rekrutera z jakiegokolwiek powodu jest niewłaściwe i nieprofesjonalne.

4) Uczciwość:

Istnieje wiele elementów, które mogą być objęte pod parasolem. Ostatecznie musisz mieć pełną przejrzystość z rekruterem. Jedną z części uczciwości jest informowanie rekrutera o wywiadach z innymi firmami. Uwierz mi, nie zranisz uczuć rekrutera, mówiąc mu, że prowadzisz rozmowy kwalifikacyjne gdzie indziej. Każdy dobry rekruter zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli jesteś tak dobrym kandydatem, jak mówisz, że jesteś, powinieneś być poszukiwany. I szczerze mówiąc, firmy konkurujące o swoje usługi będzie tylko korzystać, gdy przychodzi czas na ofertę. To sprawia, że firmy działają szybciej, gdy wiedzą, że mogą stracić cię do konkurenta i może prowadzić do ceny wywoławczej, więc mogą cię dostać. To jest tylko korzyść dla Ciebie, będąc uczciwym, więc nie trzymaj niczego z powrotem.

5) Odrzucanie ofert:

Ten punkt naprawdę może być oznaczony jako 4B, bo to znowu ma do czynienia z uczciwością. Jeśli oferta nie przychodzi na swój sposób i po prostu ostatecznie zdecydować się na niego, odmawiając ofertę nie jest najgorszą rzeczą na świecie. Takie rzeczy się zdarzają, i tak rozczarowujące, jak to może być dla firmy, która odmówiła, będą poruszać się dalej. A oni ostatecznie prawdopodobnie nie będzie trzymać go przeciwko tobie. Jednakże, jeśli zdecydujesz się nie informować rekrutera o tym i zostawić je wiszące to będzie stanowić problemy. Rekruterzy włożyli wiele wysiłku w pracę z tobą na tym stanowisku, najmniej mógłbyś zrobić, to zadzwonić do tej osoby i mieć otwartą i szczerą dyskusję na temat tego, dlaczego oferta jest odrzucana.

6) Zaangażowanie:

List z ofertą jest umową, a umowy są zawierane nie po to, aby je łamać. Więc kiedy oficjalnie podpisujesz list ofertowy, podpisujesz umowę o pracę. W większości przypadków nie ma żadnych finansowych lub zagrażających karierze reperkusji zerwania listu ofertowego, dlatego kandydaci mogą czuć się tak komfortowo, robiąc to. Jest to jednak bardzo zła forma. Firma podjęła decyzję o zatrudnieniu Ciebie i poinformowała każdego innego kandydata, że nie został wybrany. Jeśli podpisujesz list z ofertą, wszystkie inne oferty z innych firm lub potencjalna kontroferta od obecnego pracodawcy powinny być już omówione. Podpisanie listu ofertowego, a następnie podjęcie decyzji o przyjęciu kontroferty lub ewentualnie innej oferty jest nieprofesjonalne. A do tej pory firma wydała mnóstwo pieniędzy na rozmowę z Tobą i przeprowadzenie niezbędnych badań przed zatrudnieniem, które teraz są w zasadzie zmarnowanymi pieniędzmi.

Po przeczytaniu tego wszystkiego mogę zobaczyć, jak kandydat mógłby powiedzieć "no i co z tego?", ponieważ tak naprawdę nie ma żadnych finansowych ani zawodowych konsekwencji dla Ciebie jako kandydata, jeśli złamiesz któryś lub wszystkie z tych punktów. Jednak mogę powiedzieć tyle, przemysł rekrutacyjny jest bardzo ciasna społeczność azotu. Społeczeństwo, w którym żyjemy jest wszystko o połączeniach i sieci. Z LinkedIn do Twittera do Facebooka i każdej innej formie mediów społecznościowych nasze sieci są szerokie i są dobrze połączone. Mogę opowiedzieć niezliczone historie, w których nazwisko kandydata pojawiło się i ktoś z grupy zatrudniającej wiedział o historii tego kandydata, która sprawiła, że nie chcieli iść do przodu z rozmową kwalifikacyjną. Wszystko dlatego, że kandydat podjął w przeszłości decyzję, która teraz wpływa na jego obecne szanse na potencjalnym stanowisku.

Nie jesteś jedynym kandydatem branym pod uwagę na to stanowisko. Więc choć czujesz, że Twoje umiejętności techniczne mogą być najsilniejsze, a zatem czyniąc cię najlepszym kandydatem, że nie jest to wszystko, co się liczy. Równie ważna jest Twoja zdolność do profesjonalnej interakcji z firmą. Firmy kładą duży nacisk na zatrudnianie pod kątem etyki i etykiety, tak samo jak na umiejętności techniczne. Jako kandydat, jest tak samo ważne, abyś był w stanie wykonywać daną pracę, jak i to, abyś był osobą o dobrych obyczajach. Jeśli zdecydujesz, że tak nie jest, to w pewnym momencie Twojej kariery może to na Ciebie negatywnie wpłynąć.

Disclaimer: Tak, ten artykuł jest napisany z perspektywy rekrutera. Jednak mogę zapewnić, że autor był po stronie kandydata. Wszystko, co napisano w tym artykule jest rada, że ja sam bym przestrzegać, bez zadawania pytań.

Ten artykuł został napisany na podstawie pomysłów i doświadczeń mojego bliskiego kontaktu biznesowego, Johna Creedena. Jest on szanowanym profesjonalistą w dziedzinie pozyskiwania talentów w rejonie NY/NJ.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email