(Ostrzeżenie: dla każdego, kto nigdy nie czytał ani nie oglądał serii o Harrym Potterze, ten post może nie mieć zbyt wiele sensu. Idźcie i zjedzcie zamiast tego ciastko).

Każdy, kto zna serię o Harrym Potterze, zna ceremonię sortowania, podczas której pierwszoroczni uczniowie są sortowani do swoich domów szkolnych przez Kapelusz Sortujący, starożytny i potężny magiczny artefakt. Umieszczony na głowie ucznia, czyta w jego umyśle i decyduje, do którego z czterech domów najlepiej będzie należeć. Istnieje wiele widgetów "kapelusza sortującego" w sieci, które zadają kilka pytań, a następnie przypisują Ci dom, ale czy można to przekształcić w realną typologię do profilowania rekrutacji? Przekonajmy się!

Gryffindor

Możesz należeć do Gryffindoru,/ Gdzie mieszkają odważni w sercu,/ Ich odwaga, tupet i rycerskość/ Wyróżniają Gryffindorów.

- (Rowling, 1991)

Kapelusz sortowania mówi nam, że Gryfoni są odważni i skłonni do podejmowania ryzyka, naginając literę prawa, ale nigdy ducha. Gefindorzy są szybcy w poszukiwaniu okazji i mają odwagę podjąć ryzyko, ponieważ często się to opłaca. Nawet gdy grozi im niebezpieczeństwo, zachowują zimną krew i koncentrują się na nagrodzie, tak jak Harry na drugim roku podczas meczu Quidditcha. Mimo, że jest ścigany przez łotra Bludger zdeterminowany, aby go zabić, Harry pozostaje skupiony na grze, łapie Złotego Snitcha i wygrywa mecz, mimo że łamie rękę w procesie.

Podczas gdy odwaga i śmiałość są pożądanymi cechami u pracowników, ci, którzy chcą zatrudnić Gryffindorów, muszą skutecznie nimi zarządzać i ograniczać ich bardziej ryzykowne przedsięwzięcia, dla ich i Twojej ochrony. W końcu, bez względu na to, jak szlachetne są intencje, czy naprawdę ma sens, aby Twoi pracownicy włóczyli się bez celu do metaforycznego gniazda gigantycznych pająków pożerających ludzi?

Odpowiednie role: Przedsiębiorca, Konsultant biznesowy, Kapitan zespołu

Hufflepuff

Możesz należeć do Hufflepuffu,/ Gdzie są sprawiedliwi i lojalni,/ Ci cierpliwi Hufflepuffowie są prawdziwi/ I nie boją się trudu.

- (Rowling 1991)

Hufflepuffy to robotnicy w każdej organizacji. Nie są znani ze swojej inteligencji, ale nadrabiają to ciężką pracą i lojalnością, a także ścisłym przestrzeganiem zasad. Hufflepuffy traktują pracę poważnie i poświęcają czas na spotkania towarzyskie i zawieranie przyjaźni. Podobnie jak Gryffindor, mają silne poczucie sprawiedliwości - Cedrik Diggory daje Harry'emu wskazówkę do rozwiązania jednego z zadań Pucharu Trójmagicznego po tym, jak Harry pomógł mu we wcześniejszej rundzie.

Lojalność i ciężka praca są pożądane w każdej firmie, ale pracodawca nie powinien liczyć na to, że Hufflepuffy będą przewodzić we wprowadzaniu innowacji i zmian. Zamiast tego niech robią to, co potrafią najlepiej - spuszczają głowę i biorą się do roboty. Słowo ostrzeżenia: chociaż Hufflepuffy są przyjacielskie, są lojalne przede wszystkim wobec siebie nawzajem, co może doprowadzić do zwarcia szeregów, a nawet do sporów pracowniczych. Sprawy przybrały bardzo nieprzyjemny obrót, gdy Hufflepuffy poczuły, że Harry ukradł im chwilę chwały podczas Pucharu Trójmagicznego.

Odpowiednie role: Pracownik fabryki, Asystent sprzedawcy, Pracownik centrum obsługi telefonicznej

Ravenclaw

Lub jeszcze w mądrym, starym Ravenclawie, / Jeśli masz gotowy umysł, / Gdzie ci, którzy są dowcipni i uczą się, / Zawsze znajdą swój rodzaj

(Rowling 1991)

Ravenclawowie są myślicielami, marzycielami, maniakami każdej organizacji. Ich wspólny pokój nie jest chroniony hasłem, ale raczej testem w stylu Turinga, który wymaga intelektu, logiki i myślenia lateralnego, by go zdać. Jeśli odpowiedź jest błędna, nie zostaniesz wpuszczony, dopóki jej nie poprawisz - jak inaczej można się uczyć? Ravenclawowie dążą do wiedzy dla samej wiedzy i uwielbiają wymyślać nowe teorie i pomysły, choć nie zawsze są one praktyczne.

Inteligencja i kreatywne myślenie są słusznie cenione w każdej organizacji, ale pracodawca powinien być świadomy, że Ravenclaw wymaga ostrożnego zarządzania. Potrzebują swobody twórczej, aby myśleć, marzyć i składać pomysły w swoich głowach, ale muszą też być trzymani w realnym świecie. Luna Lovegood ma różne teorie na temat licznych niewykrywalnych magicznych stworzeń, które mogą powodować różne dolegliwości, ale kiedy ona i jej ojciec pojechali do Szwecji, aby znaleźć Snorcacka Gniotącego Rogi, wrócili z pustymi rękami - marnując produktywność i zasoby organizacyjne.

Odpowiednie role: Naukowiec, Inżynier oprogramowania, Projektant koncepcji

Slytherin

A może w Slytherinie/ Poznasz swoich prawdziwych przyjaciół,/ Ci przebiegli ludzie używają wszelkich środków/ By osiągnąć swoje cele.

- (Rowling 1991)

Slytherinowie to trudna grupa. Nie są głupi - daleko im do tego - ani nie są tchórzliwi, jak sugerowałoby popularne myślenie. Są raczej ostrożni; Slytherin nie wdaje się w bójkę, w której nie czuje się pewny zwycięstwa. Slytherin ma bardziej amoralne podejście do świata, działając w swoim własnym najlepszym interesie i zakładając, że inni też tak zrobią. Może to oznaczać, że nie będą grać zgodnie z duchem gry. W drugim roku Harry'ego, drużyna Quidditcha Slytherinu odnosi wielkie sukcesy po hojnej "darowiźnie" siedmiu mioteł Nimbus 2001, najszybszych mioteł na świecie. Tutaj wydatki na technologię rekompensują mniejszy talent. Świadczy to o gotowości do poszukiwania różnych sposobów na osiągnięcie swoich celów, a jakość mioteł z pewnością daje im przewagę nad konkurencją.

Działanie w interesie własnym może być pozytywne dla firmy, o ile interes własny pracownika jest dopasowany do biznesu, co oznacza, że pracodawca musi uważać, aby zarządzać jego motywacją. Ponownie uwaga - Slytherini zrobią prawie wszystko, by osiągnąć swój cel, a to obejmuje podstęp i zdradę. Harry prawie został podstępem wtrącony do aresztu po tym, jak Draco Malfoy wyzwał go na pojedynek o północy, a następnie wystawił go na przyłapanie. Jeśli przyłapiesz pracownika w kompromitującej sytuacji, a w pobliżu stoi inny pracownik i się uśmiecha, być może będziesz musiał zadać kilka pytań.

Odpowiednie role: Sprzedawca ubezpieczeń, Bankier inwestycyjny, Konsultant ds. Rekrutacji

Oczywiście powyższe przykłady to tylko zabawa, ale zwracają uwagę na ryzyko związane ze stosowaniem narzędzi do profilowania osobowości, które są obecnie bardzo powszechne w środowisku biznesowym. Obecny sposób myślenia o osobowości i tożsamości sugeruje, że tożsamość jest wieloaspektowa, fragmentaryczna i całkowicie kontekstualna: to, kim jesteśmy, zależy od tego, gdzie jesteśmy, z kim przebywamy i w jakiej sytuacji się znajdujemy. Zakładanie, tak jak to robi Hogwart, że w wieku 11 lat (lub 16, lub 21, lub 35) możemy definitywnie określić czyjąś tożsamość i karierę na resztę życia, jest bardzo niebezpieczne. Istnieją jednak liczne testy i narzędzia, takie jak testy Morrisby'ego czy narzędzia profilujące Myers-Brigg, które właśnie to zakładają.

Wreszcie, powinniśmy wziąć pod uwagę Teorię Konformizmu, która sugeruje, że ludzie mają tendencję do zachowywania się tak, jak tego oczekujemy. Może Slytherini nie są źli, ale ponieważ tego od nich oczekujemy, tak właśnie się zachowują. Wynika z tego ważna lekcja: traktuj swoich pracowników z szacunkiem i zakładaj, że będą ciężko pracować, a jest bardziej prawdopodobne, że będą to robić.

Dzięki za przeczytanie i czekam na komentarze dotyczące wszelkich błędów, jakie popełniłem w mitologii Harry'ego Pottera.

Podziel się tym wpisem:

Share on LinkedInUdostępnij na TwitterzeShare on FacebookShare on WhatsAppUdostępnij na Email