Dla wielu osób perspektywa spotkania z headhunterem może być przerażająca. Po pierwsze, jest to doświadczenie niezapowiedziane - częściej niż zwykle headhunter dzwoni do potencjalnego kandydata znienacka. W związku z tym czas rozmowy może nie być idealny - często headhunter kontaktuje się z kandydatem w celu omówienia nowych możliwości zatrudnienia, gdy ten znajduje się w swoim obecnym miejscu pracy. Ponieważ perspektywa ta jest tak zniechęcająca, osoby fizyczne powinny wyposażyć się w odpowiednią wiedzę na temat tego, jak radzić sobie z taką sytuacją na wypadek, gdyby headhunter rzeczywiście pewnego dnia się do nich odezwał.

Dlaczego headhunter zadzwonił?

Osoby, które nie mają doświadczenia w kontaktach z headhunterami, łatwo mogą założyć, że headhunter zadzwonił wyłącznie w celu złożenia solidnej oferty pracy. Tak jednak nie jest. Zamiast składać takie konkretne propozycje, headhunter stara się raczej "wyczuć" kilku potencjalnych kandydatów w tym samym czasie. Oznacza to, że headhunter skontaktuje się z kilkoma osobami, które jego zdaniem mogą mieć potencjał do wypełnienia oferowanej przez niego roli.

Stąd headhunter oceni, poprzez rozmowę telefoniczną, czy dana osoba byłaby hipotetycznie zainteresowana stanowiskiem, gdyby zostało jej ono zaoferowane. Ponieważ nie wszyscy są zainteresowani lub zadowoleni ze swojego obecnego miejsca pracy, headhunter zawęża swoją długą listę do krótszej, składającej się wyłącznie z kandydatów, którzy potencjalnie zaakceptowaliby pracę, gdyby została im ona zaoferowana.

Interakcja z rekruterem

Nawet jeśli, jak wspomniano wcześniej, kiedy dzwoni headhunter, nie oferuje on pracy, ani nawet nie prowadzi formalnej rozmowy kwalifikacyjnej, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest zachowywanie się tak, jakby tak było. Podobnie jak w przypadku rozmowy o pracę, oznacza to zachowanie pewnego poziomu formalności, a także bycie tak uprzejmym i grzecznym, jak to tylko możliwe.

W ten sposób osoba jest w stanie oddzielić się od innych potencjalnych kandydatów, z których wszystkie są bardziej niż prawdopodobne z podobnego tła z podobnym poziomie doświadczenia, i to małe akcenty, takie jak te, które ostatecznie dać jednostce przewagę nad ich konkurencji.

Aby sprawdzić swojego headhuntera, sprawdź Pytania Wywiadowcze dla Rekruterów.

Pierwszy telefon

Łowcy głów rzadko ogłaszają, kiedy mają wykonać swój pierwszy telefon - zwykle przychodzi on znienacka i z tego powodu może wywołać panikę u osób, które się go nie spodziewają i nie są przygotowane do poradzenia sobie z rozmową. Panika może być wywołana przez osoby nadmiernie przejmujące się tym, skąd łowca głów ma ich dane.

Zazwyczaj odpowiedzią jest coś niewinnego, co oznacza, że dane kontaktowe zostały przekazane przez kolegę z pracy lub znajomego. W przeciwnym razie jest całkowicie możliwe, że headhunter mógł znaleźć dane online w katalogu lub na stronie mediów społecznościowych, takich jak LinkedIn. Po ustaleniu tego faktu łatwiej jest osobie zrelaksować się i omówić sprawę pod ręką.

Więcej na temat pytań headhunterskich na Dlaczego konsultanci rekrutacyjni zadają takie szalone pytania?

Porozmawiaj później, jeśli zajdzie taka potrzeba

Innym aspektem procesu headhuntingu, który może sprawić, że osoby niekomfortowo odnosi się do miejsca, w którym się znajdują, gdy otrzymują telefon od rekruterów. Zazwyczaj jest to ich obecne środowisko pracy, a pomysł omawiania przyszłych możliwości pracy w ich obszarze zatrudnienia może być dla niektórych trudny. Najlepszym sposobem na ominięcie tych problemów jest po prostu zapytanie headhuntera, czy możliwa byłaby zamiana danych kontaktowych i rozmowa w bardziej dogodnym czasie i miejscu.

Oprócz złagodzenia wszelkich niezręczności, na jakie może być narażona rozmowa, daje to również osobie możliwość pójścia do domu i zbadania firmy headhuntera, a także możliwości, które mają być omówione. Zamiast być niewygodne, osoba może teraz mówić z wygodnego miejsca i może również przygotować przykłady z ich CV, które mogą zaimponować headhunter.

Headhunterzy nadal nie dzwonią? Sprawdź 10 sekretów na uzyskanie siebie Headhunted.

Autor: Kieron Casey jest BA (Hons) Journalism, który bloguje regularnie na tematy związane z biznesem i karierą. Wśród wielu tematów, o których pisze, są m.in. międzynarodowi headhunterzy, headhunterzy Niemcy i headhunterzy Holandia.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email