Większość z nas wie lub rozumie, że podczas szukania nowej pracy i nowej roli, networking może mieć ogromną wartość i znaczenie. Jednak dla wielu z nas, może być różnica w definicji tego, co "networking" naprawdę oznacza.

Otrzymałem kilka e-maili na ten temat niedawno, który pobudził mnie do myślenia -hej naprawdę powinienem napisać coś na ten temat i polowania na pracę online ogólnie, jeśli to pomoże ludziom w ich poszukiwaniach pracy, a zwłaszcza jeśli są one wprowadzenie godzin i godzin czasu i wysiłku każdego dnia robi to, co jest bardzo nieefektywne. Więc - tutaj użyję przykładów z 2 osób, które natknąłem się niedawno. Jeden e-mail od - nazwijmy ją Sally (aby zaoszczędzić wstydu) powiedział:

'O networkingu - to zależy jak zdefiniujesz "naprawdę networking"(zobacz artykuł: 5 Good Ways NOT to Network) Regularnie wysyłam e-maile i dodaję ludzi na LinkedIn. Ale często nie przynosi to większych rezultatów, a ja nigdy nie byłem na kursie "jak skutecznie nawiązywać kontakty". Moje postępy na przestrzeni lat odbywały się niejako metodą "prób i błędów", którą uzupełniałem o dziwne sugestie przyjaciół, specjalistów od rekrutacji i doradców zawodowych z uniwersytetów.

Niestety, nie wydaje się to być bardzo rzadkie. Po kilku wymianach zdań mówi dalej - "Spodziewałem się, że powiesz, że muszę być odważniejszy w komunikacji z innymi, bardziej wytrwały, mniej szczery i bardziej nachalny (tak jak wielu head-hunterów jest ze mną i sprzedawców, których spotkałem) - ale okazuje się, że zupełnie się mylę!". Prawo - więc nie mogę ujawnić wszystko w 1 blogu, ale mogę spróbować zrobić początek - więc tutaj idzie z niektórych z największych błędów online job-hunting, że słyszałem o ostatnio:

1. Wysyłanie pustych maili do osób, których nie znasz

Kiedy ludzie otrzymują e-maile od osób, których nie znają - jest to "spam". Nie znają Cię, więc dlaczego miałoby ich to obchodzić - cóż, zazwyczaj nie zależy im na Tobie ani na tym, czego szukasz. Jeśli wysyłasz masę maili w cyberprzestrzeń - ludzie czytający i odbierający je mogą to rozpoznać. To jest ogólne, bezosobowe i zwykle bardzo irytujące dla czytelnika. Dlaczego, u licha, mieliby Ci pomóc - nie znają Cię - a Ty nie poświęciłeś czasu, aby ich poznać!

Wyobraź sobie, że jesteś top menedżerem, gdzieś tam, idź o swojej codziennej pracy ... - wtedy - dostajesz setki i setki e-maili od ludzi z prośbą o pracę. Tak więc - co nie jest zaskakujące - takie podejście to wielka strata czasu. Targeted e-maile / listy - które zostały przemyślane i pracował przez - to inna historia i prawdopodobnie najlepiej zostawić na oddzielnym blogu.

2. Dodawanie każdego, kogo znajdziesz do swojego Linkedin

Otrzymuję kilka zaproszeń od ludzi, których nie znam, aby połączyć się i "dołączyć do ich profesjonalnej sieci" na LinkedIn. Czy akceptuję te zaproszenia - nie! Zazwyczaj odsyłam wiadomość z pytaniem, jak mogę pomóc. Jest też grzeczne "Czy my się już znamy?", aby dać do zrozumienia, że dodawanie nieznajomych nie jest dobrym pomysłem! Otrzymanie odpowiedzi w ogóle jest bardzo szczęśliwe. To co zwykle się dzieje to:

Uderzą w przycisk 'Nie znam tego użytkownika', co oznacza, że już nigdy nie będziesz mógł się z tą osobą skontaktować. Jeśli stanie się tak kilka razy - LinkedIn uniemożliwi Ci otwarty kontakt z ludźmi - dopóki nie zaczniesz być "dobry" i rozsądny.

Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak korzystać z sieci społecznościowych i mediów społecznościowych w poszukiwaniu pracy: Jak korzystać z mediów społecznościowych do polowania na pracę

3. Wysyłanie swojego CV do każdego, kto wpadnie Ci w ręce

Nie znałem Sally jeszcze minutę dostała szansę - wysłała mi swoje CV. Więc co mam z nim zrobić? Ok - więc może być szansa, że mam pracę lub znam kogoś, ale czy jestem skłonny pomóc, jeśli właśnie dostałem przypadkowe CV wepchnięte mi w twarz? Nie - więc nie rób tego. Upewnij się, że Twój list motywacyjny brzmi profesjonalnie, ale też z ludzkim akcentem, i możesz dodać kilka wizytówek do koperty dla osobistego i profesjonalnego akcentu.

4. Aplikuj na wszystkie ogłoszenia, które możesz znaleźć

Pewnego dnia rozmawiałem przez telefon z Tomem. Był w dołku i próbował przez wiele miesięcy, aby dostać pracę. Po zapytaniu, co robi - wyjaśnia, jak on jest "wiesz, to, co zwykle - siedzę godzinami w dzień przechodząc przez strony internetowe pracy i ubiegania się o wszystkie role, które mogę znaleźć". Na pytanie, czy jest coś konkretnego, czego szuka - odpowiada, że nie. On również "siedzi przy telefonie, czekając na agencje rekrutacyjne, aby zadzwonić, ale oni nie. Nie zwracają na mnie uwagi". Smutne, ale prawdziwe.

Spędzanie godzin swojego czasu ubiegania się o wszystko pod słońcem bez skupienia lub sposób, aby wyróżnić się z tłumu - dostaniesz nigdzie. To sprawi, że zmęczony i sfrustrowany może, ale prawdopodobieństwo uzyskania któregokolwiek z tych milionów miejsc pracy, o które ubiegał się jest niska.

5. Polegając na agencjach rekrutacyjnych lub headhunters

Po komentarzu Toma na ten temat - nie można polegać na agencjach headhunters do magii się pracę dla Ciebie. To nie działa w ten sposób. Oni siedzą na dosłownie setki tysięcy CV w jednym czasie. Ich baza danych CV jest ogromna. Jesteś numer do nich i będą się z tobą skontaktować tylko wtedy, gdy zdarzy się dopasować jedną z ich ról. Biorąc pod uwagę, że istnieją tysiące kandydatów dla nich do wyboru - nie można zostawić to jako jedyny lub główny szlak do znalezienia pracy.

Istnieje ogólny temat do technik używanych powyżej. Wszystkie one są bezosobowe, masy i objętości zorientowanych, czasochłonne - i po prostu nie działa! Jest świetna książka "Jakiego koloru jest twój spadochron?", która ci o tym powie:

  • Używanie Internetu jako sposobu na szukanie pracy jest co najwyżej w 10% skuteczne.
  • Rozsyłanie CV do losowo wybranych pracodawców jest zazwyczaj skuteczne w 7%.
  • Odpowiadanie na ogłoszenia w prasie, czasopismach branżowych itp. to również około 7% do 24% skuteczności.
  • Korzystanie z firm rekrutacyjnych, agencji rekrutacyjnych jest 5-28% skuteczne.

Więc sposób, że nie faktycznie działa jest zrobić to, co nazywają "Life-changing polowanie na pracę", gdzie spojrzeć na to, co, gdzie i jak. To, w czym się specjalizujemy, jest właściwie rozszerzeniem tego pomysłu, gdzie patrzymy na: jakie są Twoje umiejętności, co Cię wyróżnia, co możesz zrobić. Następnie sprawdzamy, gdzie chcesz wykorzystać te umiejętności - czyli jakie masz możliwości. W końcu jak - a z naszego doświadczenia wynika, że najskuteczniej można to osiągnąć poprzez kontakty lub to, co bardziej powszechnie nazywa się networkingiem. Skuteczność tej metody wynosi około 90%.

Bądź mądry w tym, jak wykorzystujesz swój czas. Wyjdź do ludzi, rozmawiaj z nimi, spotykaj się i poznawaj ich właściwie. Bądź ich ciekawy. Zadawaj pytania.