Jeśli nigdy nie rozważałeś korzystania z agencji rekrutacyjnej, aby pomóc Ci znaleźć pracę lub nawet zmienić karierę, to może powinieneś.

W marcu 2019 roku stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii uderzyła w 44-letni niski poziom. W wywiadzie dla The Guardian, John Philpott, dyrektor firmy konsultingowej Jobs Economist, zauważył: "Wydaje się, że nikt nie powiedział rynkowi pracy o nastroju niepewności gospodarczej związanej z Brexitem, która ogarnęła Wielką Brytanię od jesieni ubiegłego roku". Strajki górników, recesje i polityczne pandemonium, które obejmowało najgorszą porażkę parlamentarną w historii, wszystko to potęgowało nieprawdopodobieństwo, że trwająca cztery dekady depresja gospodarcza odwróci się - ale tak się stało.

Pomiędzy grudniem 2018 r. a styczniem 2019 r. kolejne 222 000 głów weszło w skład brytyjskiej siły roboczej, przyczyniając się do rekordowo wysokiej sumy zatrudnienia wynoszącej 32,7 miliona. Ten sam raport czerpał z komentarza starszego analityka ekonomicznego w Resolution Foundation Stephena Clarke'a, który insynuował: "z zachęcającego wzrostu korzystają kobiety i ci, którzy tradycyjnie pozostawali poza rynkiem pracy". Statystyki z pewnością wspierają filozofię w odniesieniu do luki między płciami. Weźmy na przykład Szkocję - naród tartanowy odnotował 1,7-procentowy wzrost kobiet w zatrudnieniu od 2008 do 2018 roku, wzrastając z 68,4 procent do 70,3 procent. W grudniu 2018 r. wskaźnik zatrudnienia w Wielkiej Brytanii był najwyższy od czasu rozpoczęcia rejestrów z powrotem w 1971 r., Z 9,0 mln kobiet pracujących w pełnym wymiarze godzin i 6,3 pracujących w niepełnym wymiarze godzin.

To powiedziawszy, pomimo wszystkich oczywistych pozytywów w odniesieniu do zatrudnienia, wraz z mniejszą liczbą wolnych ról przychodzi zwiększona konkurencja. W 2017 r. Wielka Brytania mogła pochwalić się 14 milionami absolwentów na rynku pracy - ponad jedną piątą populacji Wielkiej Brytanii - przy czym trzy czwarte wszystkich absolwentów osiągnęło obecnie klasyfikację 2:1 lub wyższą. Dla dwudziestokilkuletniej części populacji, która ostatecznie pożegnała się z edukacją, znalezienie pracy może być dość żmudnym zadaniem i często bezowocnym przedsięwzięciem.

Chociaż era cyfrowa z pewnością ułatwiła poszukiwanie pracy, niektóre procesy aplikacji online mogą być trudne do poruszania się. Z tysiącami miejsc, aby pomóc doprecyzować dokładnego wyszukiwania pracy, w tym tytuł pracy, firmy i lokalizacji, można stać się uwikłany dość szybko - wprowadź szeroki pomoc firmy rekrutacyjnej.

Nie ma czegoś takiego jak małe białe kłamstwo

Wszyscy jesteśmy winni ukrywania lub lekko przesadzając, jeśli chodzi o naszego pracodawcę, jednak, gdy agencja rekrutacyjna zadaje pytania dotyczące możliwości, szczęścia, potrzeb i pragnień, skorzystać z szansy, aby być całkowicie szczery. Realistycznie rzecz biorąc, jeśli nie chcesz pracować w danym obszarze, powiedz o tym rekruterowi - nie będzie on oceniał Twoich preferencji. Podobnie, jeśli jest firma, którą sobie upatrzyłeś, powiedz o tym - to Twoja przyszłość, więc ważne jest, aby być asertywnym. Badanie przeprowadzone przez iNews wykazało, że 55,6 procent Brytyjczyków jest niezadowolonych ze swojej pracy.

Kontakty

Wkraczając w świat pracy, wszyscy uczymy się, jak ważne jest nawiązywanie odpowiednich kontaktów branżowych, a niektórzy nawet polegają na tych kontaktach, aby zapewnić sobie kolejne stanowisko - a zapoznanie się z firmą może okazać się korzystne. O każdą pracę w Wielkiej Brytanii ubiega się około 118 kandydatów, z czego 20 procent lub mniej przechodzi do etapu rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli aplikujesz na dane stanowisko bez wcześniejszego kontaktu z firmą, Twoje CV i list motywacyjny trafią do niej wraz z innymi 117 aplikacjami i zostaną poddane rygorystycznemu procesowi rekrutacji. Rekruterzy często mają już zbudowaną stałą relację z menedżerem liniowym w firmie, do której aplikujesz, dlatego będą w stanie komunikować się bezpośrednio, promując zarówno Ciebie, jak i Twoje atrybuty. Podobnie, Collingwood zauważa, jak 80 procent wszystkich miejsc pracy nigdy nie są faktycznie reklamowane, jednak, jeśli miałeś "wewnątrz człowieka lub kobiety", będą mieli ucho do ziemi w odniesieniu do nadchodzących wolnych stanowisk.

Responsywna strona

Kiedy starasz się o pracę, jednym z najbardziej frustrujących aspektów jest brak komunikacji. Jedną z wielu twardych realiów podczas polowania na nową karierę jest fakt, że często będziesz wysyłać aplikacje i nigdy więcej nie usłyszysz od firmy. Rolą rekrutera jest jednak zdobycie dla Ciebie pracy, dlatego może on być znacznie bardziej elastyczny i zdeterminowany, jeśli chodzi o interakcję z pracodawcami. Z drugiej strony, Ty również powinieneś starać się utrzymywać regularny kontakt ze swojej strony, ponieważ będziesz musiał dostarczyć rekruterowi wielu istotnych informacji, gdy będzie to wymagane. Odbieraj telefony, odpowiadaj na e-maile i wypełniaj dokumenty przed zalecanym terminem - to pokaże zarówno rekruterowi, jak i pracodawcy, że zależy Ci na pracy.

Zaufaj

Możesz mieć wrażenie, że rekruter nie ma na uwadze Twoich najlepszych interesów zawodowych, jednak ma on również zadanie do wykonania. Dopasowanie odpowiedniego kandydata do odpowiedniej roli jest ich nadrzędnym celem, więc pozwól im przejąć inicjatywę, chyba że, oczywiście, czujesz się naprawdę niezadowolony z ofert pracy, do których Cię prowadzą.

Czy jesteś niedawnym absolwentem, lub w środku zmiany kariery, powyższy przewodnik oznacza niektóre z podstawowych powodów, dlaczego wybór agencji rekrutacyjnej pomoże znaleźć przepis na sukces.

Dzięki uprzejmości Zenith People Recruitment.

Podziel się tym wpisem:

Share on LinkedInPodziel się na TwitterzePodziel się na FacebookuPodziel się na WhatsAppUdostępnij na Email