Patrząc wstecz na nasze dzieciństwo, większość z nas będzie w stanie przypomnieć sobie marzenia o tym, jak będzie wyglądało nasze życie, gdy będziemy starsi.

Jednak nowe badania przeprowadzone przez Perkbox Insights wykazały, że większość dorosłych nigdy tak naprawdę nie pozbywa się tych marzeń. Podczas gdy 96% dorosłych nie udało się zrealizować swoich dziecięcych marzeń o pracy, aż 64% dorosłych nadal chciałoby pracować w wymarzonej pracy z dzieciństwa.

Badanie wykazało, że najpopularniejszym zawodem z dzieciństwa jest weterynarz, o którym marzyła 1 na 10 osób, oraz nauczyciel, o którym marzyło 9%. Na kolejnych miejscach znalazły się: pilot (6%), aktor (6%) i policjant / detektyw (5%).

Ponieważ tylko 4% osób spełniło swoje dziecięce marzenia o pracy, nasuwa się pytanie, czy marzenia z dzieciństwa mogą odegrać jakąkolwiek rolę w kształtowaniu przyszłości, czy też marzenia i rzeczywistość są od siebie oddalone o lata świetlne? Badanie wykazało, że marzenia o zostaniu prawnikiem lub nauczycielem były tymi, które najczęściej się spełniały - 14% osób, które marzyły o zostaniu prawnikiem, pracuje obecnie w sektorze prawa, egzekwowania prawa lub bezpieczeństwa, podczas gdy ta sama liczba osób, które marzyły o zostaniu nauczycielem, pracuje obecnie w sektorze edukacji. Inne marzenia, takie jak zostanie aktorem lub sportowcem, miały znacznie mniejsze szanse na spełnienie, a najczęstszymi sektorami, w których się spełniły, były odpowiednio hotelarstwo/zarządzanie imprezami i księgowość.

Ale jak ważne jest podążanie za tymi dziecięcymi marzeniami? Okazuje się, że może to mieć wpływ na przyszłe szczęście. Badanie wykazało, że 92% osób, które skończyły swoją wymarzoną pracę w dzieciństwie, jest w niej szczęśliwych w dorosłym życiu, a tylko 8% jest niezadowolonych. Z kolei 84% osób, które nie spełniły swoich marzeń z dzieciństwa, jest szczęśliwych w swojej pracy, co oznacza, że dwa razy więcej osób niż ci, którzy spełnili swoje marzenia z dzieciństwa, jest nieszczęśliwych (16%). Czy tęskne myślenie o minionych marzeniach pozostawia nas w poczuciu, że trawa jest bardziej zielona gdzie indziej?

Gdy przyjrzeliśmy się, dlaczego te marzenia nie stały się rzeczywistością, wyniki ujawniły kilka smutnych prawd. 43% uznało, że nie miało talentu, możliwości lub zasobów, aby realizować swoje marzenia z dzieciństwa, co przekłada się na nieproporcjonalnie dużą liczbę kobiet - 28%, w porównaniu do zaledwie 15% mężczyzn. Nasuwa się pytanie - czy jest to brak pewności siebie, czy też poczucie braku możliwości dla młodych kobiet?

Prawie 1 na 10 osób (9%) stwierdziła, że jest to powód, dla którego nie podjęła wymarzonej pracy - w tym najpopularniejszych zawodów weterynarza i pilota. Kolejne 8% nie podjęło wymarzonej pracy, ponieważ nie zawsze jest ona dobrze płatna.

Jedna konkretna wymarzona rola wywołała kilka pytań. Skoro nauczyciel jest drugim najpopularniejszym wymarzonym zawodem dziecięcym, zastanawiający jest fakt, że w Wielkiej Brytanii brakuje nauczycieli - gdzie podziewają się ci wszyscy początkujący pedagodzy?

Głównym powodem, dla którego ludzie nie realizują swoich marzeń o zostaniu nauczycielem, jest brak zainteresowania z wiekiem (40%), ale zaraz za nim plasuje się znaczna część 15%, która uważa, że kariera ta nie jest wystarczająco dobrze płatna. Przy średniej pensji wykwalifikowanego nauczyciela w Wielkiej Brytanii wynoszącej £23,720 - £35,008, w porównaniu do średniej pensji krajowej wynoszącej £35,423, pokazuje to, że ta wymarzona praca może nie oferować wystarczająco dużo, aby zwabić osoby wchodzące na rynek pracy.

Pomimo tego, że większość dorosłych chciałaby teraz wykonywać swoją wymarzoną pracę z dzieciństwa, 32% ludzi dostało się do swojej obecnej roli, ponieważ są zainteresowani lub pasjonują się tą branżą, a 99% z tych osób jest szczęśliwych w swojej pracy - więc nie wszystko jest złe.

Inne drogi prowadzące do szczęścia w miejscu pracy obejmują osoby, które podjęły pracę, ponieważ odpowiada ona ich talentom (25%), co sprawiło, że 95% tych osób jest zadowolonych z pracy. Z kolei 15% pracuje w swoim zawodzie, ponieważ odpowiada on ich studiom i 94% tych osób jest szczęśliwych.

Jednak nie wszystkie drogi prowadzą do takiego samego poziomu szczęścia.

Spośród 9% Brytyjczyków, którzy wybrali karierę, ponieważ jest ona dobrze płatna, 18% jest nieszczęśliwych w swojej pracy - prawie 20 razy więcej niż tych, którzy podążali za swoimi zainteresowaniami lub pasjami. Czyżby był to dowód na to, że za pieniądze nie zawsze można kupić szczęście?

Wreszcie (i niestety), najmniej prawdopodobne jest, że powód, dla którego podjęto pracę, doprowadzi do szczęścia, to osoby, które podjęły ją, ponieważ jest lokalna (10%), przy czym ponad 1 na 5 (21%) osób, które podjęły pracę w ten sposób, jest nieszczęśliwa w pracy - co pokazuje, że osiedlenie się blisko domu może nie być rozwiązaniem.

O autorze: Perkbox to platforma, która zapewnia unikalne doświadczenie pracownicze, wzbogacając życie osobiste i zawodowe pracowników. Oferuje pakiet produktów, w tym platformę z dostępem do najlepszych w swojej klasie usług Perkbox, Perkbox Medical, Perkbox Recognition oraz Perkbox Insights. Obsługuje firmy różnej wielkości, od MŚP do dużych przedsiębiorstw, takich jak Whole Foods, Nando's, Caffe Nero i Levi Strauss & Co. Perkbox, z siedzibą główną w Londynie i biurami w Sheffield i Paryżu, pozyskał ponad 11 milionów funtów finansowania od wiodącej europejskiej firmy venture capital Draper Esprit.

Podziel się tym wpisem:

Share on LinkedInUdostępnij na TwitterzePodziel się na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email