Prognozowanie, tak jak w przypadku pogody, jest trudne, ale przynajmniej Met Office ma dekady danych, zaawansowaną technologię modelowania połączoną z ogromnym doświadczeniem. Prognozowanie przyszłości pracy, tego, jak ludzie będą pracować i jak będzie wyglądać miejsce pracy - w kontekście globalnej pandemii - jest zupełnie bezprecedensowe. To trochę tak, jakby próbować przewidzieć, że huragan dotrze do lądu w Hastings.

Z pewnością biura nie umrą ani nie znikną, ale doświadczenia ostatnich kilku miesięcy przyniosły ogromną zmianę zachowań, szczególnie w czasie twardego zamknięcia. Udowodniona opłacalność pracy zdalnej na skalę oznacza, że sposób, w jaki pracujemy i w jaki korzystamy z biur, musi się dostosować. Zanim jednak zaczniemy szukać rozwiązań, powinniśmy zdać sobie sprawę, że zmiany napędzane technologią już nastąpiły. W ciągu ostatniej dekady doprowadziły one do masowego przejścia od pracy stacjonarnej do płynnej. Covid-19 dolał oliwy do ognia. Jest to pojedynczy największy akcelerator zmian w świecie pracy, a także w domenie nieruchomości, od ponad 100 lat.

Aby pomóc czytelnikom "Undercover Recruiter" uzyskać świeże spojrzenie, sugeruję, że poniższe myśli mogą pomóc zmienić Twoje poglądy na pracę, siłę roboczą i miejsce pracy. Wszystkie one opierają się na moim podstawowym przekonaniu, że cokolwiek pojawi się po konferencji COVID-19, będzie to bardziej skoncentrowane na ludziach niż kiedykolwiek wcześniej.

1. Może nie być "nowej normy".

Zbiornik atramentu drukarskiego został zużyty na dyskurs powrotu do pracy i powrotu do nowej normalności. Zastanawiam się, czy patrzymy na to przez mruganie oczami? Wiatry ogromnych zmian w sposobie pracy zaczęły wiać już przed pandemią. Praca poza biurem poważnie nadszarpnęła zasadę prezenteizmu, ostatni bastion tradycyjnego zarządzania, co wzmocniło te wiatry do siły wichru. Uważam, że stoimy w obliczu nowej rzeczywistości, która wymaga świeżego myślenia o tym, jak działamy.

2. Czy widzimy tylko część obrazu w obecnej debacie na temat zalet pracy biurowej w porównaniu z pracą w domu/zdalnie?

W ostatnich miesiącach dwubiegunowa debata na temat pracy w domu i powrotu do biura przyciągnęła wiele komentarzy w mediach. Jednak sugeruję, że ta debata jest tylko częścią obrazu. Wymuszony przez pandemię eksperyment pracy poza tradycyjnym biurem pokazuje, że mamy teraz prawdziwy wybór co do tego, gdzie i kiedy pracujemy. Wywołał on również wiele innych pytań.

3. Czy możemy odejść od naszego zafiksowania na fizycznym aspekcie pracy i dostrzec drzewo za drzewem?

Choć biuro jest godne pochwały, jeśli chodzi o współpracę, kreatywność i społeczne aspekty tego, jak pracujemy, musimy ponownie przeanalizować jego ogólny cel. Kluczowym pytaniem w moim umyśle jest stała natura systemu przed-pandemicznego - wszystko kręciło się wokół stałego, fizycznego miejsca z czterema ścianami. A co z potencjałem wielu wymiarów miejsca pracy, zamiast tradycyjnego wyboru albo/albo - biuro lub praca w domu? Czy możemy pomyśleć o alternatywnych sposobach wykonywania pracy biurowej w dzisiejszych czasach?

4. Nadszedł czas, aby przestawić się na pracę zorientowaną na wyniki.

Z pewnością wszyscy jesteśmy w stanie dostrzec korzyści płynące z alternatywnych metod pracy, które same w sobie mogą przynieść znaczące rezultaty i wymierny wpływ - niezależnie od fizycznej przestrzeni, w której pracują ludzie.

5. Czy musimy połączyć kropki?

W wielu organizacjach dominuje tendencja do myślenia silosowego i "chronienia własnego terenu". Czy nadszedł czas, aby przełamać te bariery? W interesie wypracowania bardziej zrównoważonego i rozsądnego poglądu na konwergencję pracy, siły roboczej i miejsca pracy.

6. Konieczność jest matką wszystkich wynalazków.

Wszyscy zostaliśmy zmuszeni do zmian w 2020 roku i zastanawiam się, czy moglibyśmy odkryć nowe lub inne sposoby wykonywania pracy? Kryzys zasadniczo wpłynął na charakter pracy i sposób, w jaki wykorzystujemy zarówno przestrzenie, jak i miejsca, a powrót do starego świata jest mało prawdopodobny. Czy wykorzystując ten czas na przemyślenia i refleksję, moglibyśmy wymyślić nowe sposoby myślenia o miejscach pracy, pracy i pracownikach?

Nasz świat się zmienia, praca się zmienia; dlatego też środowisko architektoniczne musi się dostosować. Nadszedł czas na ponowne ustawienie, ocenę i wyobrażenie. Ale, jak już wspomniałem na początku, będzie to znacznie szerszy zakres niż tylko budynki - wszystko będzie dotyczyło talentów i ich nowego wyboru. Myślę, że jesteśmy świadkami nie ery zmian, ale zmiany ery.

Gdzie jest moje biuro? Reimagining the Workplace for the 21st Century, autorstwa Chrisa Kane'a, we współpracy z Eugenią Anastassiou, zostanie opublikowana przez Bloomsbury Business 15 października 2020 roku. Dostępna na Bloomsbury.com i we wszystkich dobrych księgarniach.

Podziel się tym wpisem:

Share on LinkedInUdostępnij na TwitterzePodziel się na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email