Ile razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy dzwonili do Ciebie headhunterzy? Czy kiedykolwiek zapytałeś, w jaki sposób rekruter wszedł w posiadanie Twoich danych? Ten artykuł wymienia niektóre z najczęstszych sposobów, w jakie rekruterzy znajdują Ciebie.

Większość osób, do których dzwonią rekruterzy, jest zdumiona i nie ma pojęcia, jak zostali zidentyfikowani. Ciekawscy z nas muszą pytać, aby uniknąć bezsennych nocy. Kiedy ktoś zapyta, headhunterzy prawdopodobnie powiedzą, że zostałeś polecony przez kogoś, kto "chce pozostać anonimowy, ale zapewniam, że ma do powiedzenia o tobie same dobre rzeczy". Rzadko jednak tak się dzieje. Polecanie obecnych kolegów bez ich zgody jest ryzykowne i większość ludzi tego unika. Dlatego rekruter najprawdopodobniej zastosował bardziej przebiegłe techniki, aby Cię znaleźć.

5 głównych metod, które rekruterzy stosują, aby Cię znaleźć:

1. Aplikacja

Oczywistym jest, że wysyłasz swoje CV do pracy, którą widziałeś na stronie rekruterów lub na tablicy ogłoszeń. Złą wiadomością jest to, że w moim 7-letnim doświadczeniu stałej rekrutacji, rzadko widziałem umieszczenia wykonane z bezpośredniej aplikacji. Nie wiem, czy to dlatego, że niewłaściwe ludzie stosują lub rekruter nie w pełni chwytając, co on lub ona szuka.

2. Baza danych

Rekruterzy będą mieli Twoje dane w pliku, jeśli kiedykolwiek rozpyliłeś swoje CV na jakąkolwiek pracę (bardzo łatwo to zrobić, ponieważ większość postów na tablicach ogłoszeń pochodzi z agencji). Będziesz w ich bazie danych, dzięki ich oprogramowania CRM powinny mieć całkiem dobry pomysł, co robisz / zrobiłeś. Ale twoje dane kontaktowe są prawdopodobnie nieaktualne, więc może to zająć trochę czasu dla rekrutera, aby śledzić cię w dół.

3. Media społecznościowe

LinkedIn i inne serwisy społecznościowe to istne kopalnie złota dla headhunterów. Przed pojawieniem się takich stron, musieli mapować firmy poprzez powolne wydobywanie informacji od każdej osoby, z którą rozmawiali. W dzisiejszych czasach większość Twoich kolegów z pracy znajduje się na liście i wystarczy, że pracowity rekruter odbierze telefon. Pamiętaj, że umieszczając swoje dane na LinkedIn, powiedziałeś światu, co robisz i jesteś uczciwą grą dla headhunterów.

4. Listy pracowników

To się zdarza mniej teraz, ale nadal bardzo przydatne dla zaradnych rekruterów. Czasami niezadowolony były pracownik będzie oferować listę swoich kolegów, wraz z numerami telefonów komórkowych, e-mail, a nawet adres domowy szczegóły do najwyższej agencji rekrutacyjnej licytacji. Widziałem przypadki, w których całe zespoły zostały wyrwane z jednej firmy i umieszczone w innej dzięki wykorzystaniu list pracowników. Jeśli jesteś menedżerem (i chcesz zachować swój zespół) będziesz chciał się upewnić, że istotne informacje, takie jak te, nie są łatwo dostępne do pobrania z intranetu.

5. Cover story

Ta metoda jest używana, gdy wszystko inne zawiedzie. Rekruter zadzwoni do firmy, udając, że jest klientem lub kolegą z innego biura i prosi o osobę, która wykonuje swoją pracę. Ostry headhunter wybierze "miękki cel", taki jak gość od wsparcia informatycznego lub pani ze stołówki i będzie opowiadał bzdury, dlaczego potrzebuje informacji jak najszybciej. Czasami mają szczęście, ale większość czasu będzie to bardzo czasochłonne ćwiczenie i może nie prowadzić do niczego.

Wniosek

Nie obrażaj się, gdy rekruter używa "kreatywnych" sposobów na znalezienie odpowiednich ludzi. Praktyka ta jest przecież wysoko ceniona przez ich klientów (którzy potrzebują kogoś do odwalenia brudnej roboty), ponieważ oferowane CV będą bardzo różniły się od tych, które otrzymują ich bezpośredni kandydaci. Pamiętaj, że każdy rekruter może przesiać aplikacje z ogłoszenia o pracę, ale tylko nieliczni są na tyle dobrzy, aby proaktywnie wywęszyć najlepszych ludzi na rynku.

Polecam pobyt blisko tego rekrutera, jak on lub ona jest prawdopodobne, aby być tak samo pro-aktywne pracy z firmami - zapewniając w ten sposób mają najlepsze oferty pracy dla kandydatów, takich jak ty.

Jak rekruterzy trafiają do Ciebie? Proszę, podziel się swoją historią!

Powiązane: 10 Ways to Get Yourself Headhunted.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email