Sally została zmuszona do odejścia z pracy na stanowisku kierowniczym w dziale kadr w dużej firmie po tym, jak odmówiono jej jakiejkolwiek formy elastycznego zatrudnienia podczas urlopu macierzyńskiego. Prosiła o skrócenie godzin pracy, skrócenie tygodnia pracy i dziewięć dni w tygodniu. Żaden z nich nie został zaakceptowany. Zaproponowano jej mniejszą rolę. Ona zdecydowała się odejść i wziąć £ 20k cięcia wynagrodzenia w zamian za większą elastyczność. Jak na ironię, od tego czasu została poproszona o pracę w charakterze konsultantki dla swojego poprzedniego pracodawcy, ponieważ nie byli w stanie znaleźć odpowiedniego zastępstwa.

Mówi:

"Kariera i równowaga między pracą a życiem prywatnym były postrzegane jako wzajemnie się wykluczające. Powiedziano mi, że menedżerowie nie mogą mieć elastycznego czasu pracy. To z pewnością nie sprawiło, że poczułam się doceniona. Czułam się lepiej, wchodząc do nowej firmy na niższym szczeblu, niż gdyby moi koledzy widzieli, że robię krok w tył."

Sally nadal chce awansować na stanowisko starszego dyrektora, ale martwi się, że może nigdy nie być w stanie wrócić na właściwe tory.

Sally jest jedną z wielu kobiet, które czują, że ich kariery nie posunęły się do przodu lub cofają się w wyniku braku elastycznych miejsc pracy dla seniorów. Z corocznej ankiety przeprowadzonej przez Workingmums.co.uk wynika, że 57% mam twierdzi, że ich kariera nie rozwinęła się od czasu posiadania dzieci.

Badanie pokazuje ogromne zapotrzebowanie na nowe, elastyczne stanowiska na wszystkich etapach cyklu życia zawodowego, co jest warte odnotowania na rynku pracy charakteryzującym się rosnącym niedoborem umiejętności. Badanie pokazuje również, że poszukiwanie elastycznych rozwiązań staje się kluczowym elementem poszukiwania pracy.

Trzydzieści cztery procent pracujących mam sprawdzało, czy pracodawcy oferują elastyczny czas pracy przed złożeniem podania o pracę, a 36% robiło to przed przyjęciem pracy. W międzyczasie 28% zapytało o elastyczny czas pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a 31% stwierdziło, że nie przyjęłoby swojej obecnej pracy, gdyby nie było elastycznego czasu pracy. Dane te są podobne dla ojców.

Osoby powyżej 50 roku życia również szukają elastycznych rozwiązań, 32% twierdzi, że badało możliwości elastycznej pracy przed ubieganiem się o ostatnie stanowisko, a 46% zrobiło to przed przyjęciem nowej pracy. Co ciekawe, liczby te są znacznie wyższe w przypadku osób poniżej 21 roku życia. Czterdzieści jeden procent badało elastyczny czas pracy przed ubieganiem się o ostatnią pracę, a 41% pytało o elastyczny czas pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jedna z menedżerek HR w firmie budowlanej powiedziała, że wiele razy próbowała uświadomić kierownikom wyższego szczebla, jak ważna jest elastyczna praca. Widzieli oni wszystkie ankiety w prasie i raporty przytaczające argumenty biznesowe, ale dopiero kiedy zrobiła notatki na temat liczby kandydatów pytających o elastyczną pracę na rozmowie kwalifikacyjnej, dotarło do nich, że jest to bardzo ważne.

Problem leży nie tylko w rekrutacji. Brak elastyczności, jak pokazuje przypadek Sally, ma duży wpływ na zatrzymanie pracowników. Z corocznego badania wynika, że 29% pracujących mam odrzuciło formalną prośbę o elastyczne warunki pracy, a 42% z nich stwierdziło, że odeszło z pracy z powodu odrzucenia elastycznych warunków pracy.

Dla Gillian Nissim, założycielki workingmums.co.uk, wyniki badania pokazują, jak bardzo elastyczna praca staje się istotna przy podejmowaniu decyzji o pracy.

"Pracodawcy muszą myśleć bardziej kreatywnie, aby konkurować ze start-upami, które sprzedają się dzięki swojej elastyczności. Może to oznaczać konieczność zmiany profilu stanowiska pracy lub wprowadzenie polityki zwinnego zatrudniania, w której każdy menedżer, który przedstawi ogłoszenie o pracę, w którym brakuje elastyczności, będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego. Zmiana zakorzenionej kultury pracy jest trudniejsza niż założenie nowego, elastycznego biznesu. Wymaga ciągłego kwestionowania praktyk pracy, ale korzyści płynące z jej wprowadzenia w zakresie rekrutacji i utrzymania pracowników stają się coraz bardziej oczywiste."

O autorze: Mandy Garner jest redaktorem portalu Workingmums.co.uk.

Podziel się tym postem:

Share on LinkedInUdostępnij na TwitterzePodziel się na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email