Większość z nas jest na LinkedIn; mamy pimped nasze profile i rzucił w buzzwords tak, że możemy być znalezione przez kogokolwiek, kto ma ładny soczysty okazję dla nas. Poza dołączeniem i aktywnością w grupach, najlepszym sposobem na podniesienie swojego profilu jest uzyskanie referencji online od osób, które znasz zawodowo.

Piękno rekomendacji LinkedIn polega na tym, że każdy może zobaczyć, kto cię poparł. Koniec z tym "referencje na życzenie", referencje są tam, na twoim profilu i możesz je wykorzystać tak bardzo, jak tylko chcesz. Rekruterzy, HR, i menedżerowie zatrudniający wszystkie skimmer sekcję rekomendacji swojego profilu, więc warto zainwestować trochę czasu w uzyskanie odpowiednich. Za każdym razem, gdy dostaniesz rekomendację, pojawi się ona na home feedach Twoich kontaktów, dając Ci tym samym dodatkową wtyczkę.

Ile rekomendacji na LinkedIn jest normalnych?

Niektórzy pracodawcy twierdzą, że nie biorą pod uwagę kandydatów, którzy mają mniej niż dziesięć rekomendacji na swoich profilach. Inni pracodawcy nie mogą się tym przejmować. Aby grać bezpiecznie, polecam każdemu, aby dostać się do co najmniej dziesięciu zaleceń i budować stamtąd. Uzyskanie ich nie zaszkodzi, a także pozwoli Ci odebrać kontakt ze starymi kolegami, klientami i partnerami. Dobrą zasadą jest uzyskanie dwóch do trzech rekomendacji z każdej pracy, którą wykonywałeś.

Jak mogę zdobyć więcej?

W sieciach społecznościowych chodzi o karmę i najlepszym sposobem na zdobycie rekomendacji jest napisanie jej najpierw. Wybierz kogoś, od kogo chciałbyś uzyskać rekomendację, napisz mu szczerą i użyteczną rekomendację, a on na pewno się odwzajemni.

Innym sposobem jest poprosić ludzi zaraz po tym, jak zrobiłeś im przysługę; Twoja dobra wola jest jeszcze świeża w ich umysłach. Jest to klasyczna sztuczka handlu dla rekruterów i jest zazwyczaj stosowana tuż po tym, jak znaleźli ci nową pracę. Jeśli masz więcej pieniędzy i odpowiedzialności, będziesz szczęśliwy, aby napisać coś miłego dla rekrutera w zamian. Ucz się od mistrzów i zastosuj to do swojej sytuacji. Cokolwiek robisz w swoim zawodzie, poproś o rekomendację wtedy, kiedy najbardziej na nią zasługujesz.

Połóż to na talerzu

Każdy jest zajęty w dzisiejszych czasach, a przynajmniej tak im się wydaje. Dostaniesz ludzi obiecujących napisać Ci rekomendację, ale nie dostarczają i przeciągają swoje stopy. Podobnie jak w przypadku typowego odniesienia zatrudnienia, można dostarczyć im trochę tekstu lub punktów wypunktowanych można umieścić razem. Mogą wtedy zdecydować się na opublikowanie go lub wprowadzić poprawki. Chodzi o to, że sprawiasz, że jest to na tyle łatwe, aby mogli podjąć działanie.

Kogo należy poprosić o rekomendację?

Niezależnie od tego, kogo poprosisz o rekomendację, zastanów się, jak będzie ona postrzegana przez czytelnika. Rekruterzy i pracodawcy prawdopodobnie ocenią ją na podstawie tego, kto ją napisał i dlatego im więcej wpływowych osób, tym lepiej. Rekomendacja prezesa firmy na Twoim profilu może zrobić więcej dla Twojego poszukiwania pracy niż dziesięć rekomendacji od kolegów z pracy.

Dąż do różnorodności, jak również do jakości. Będziesz chciał, aby Twoje rekomendacje pochodziły od smakowitego melanżu kolegów, klientów, menedżerów, partnerów, dostawców i wszystkich innych osób, które są istotne dla Twojej kariery zawodowej. Zbyt wiele rekomendacji od jednej z tych grup będzie wyglądać dziwnie, więc postaraj się zachować odpowiednią równowagę.

Trzymaj się z dala od wszelkich rekomendacji napisanych przez przyjaciół i rodzinę, chyba że rzeczywiście z nimi współpracowałeś. W przypadku, gdy jesteś LION (LinkedIn Open Networker), możesz zostać poproszony o napisanie rekomendacji dla przypadkowego połączenia. Choć obiecują, że zrobią to samo dla Ciebie, to nie warto, bo to całkowicie wymaże Twoją wiarygodność jako networkera.

Wezwanie do działania

Zajmij się rekomendacjami już dziś; dojście do dziesięciu z nich zajmie Ci zazwyczaj kilka tygodni. Podobnie jak z każdym osobistym brandingiem, chcesz dostać pęknięcie na nim teraz, tak abyś był przygotowany na to, kiedy będziesz go najbardziej potrzebował.

Ile masz rekomendacji i czy pomogły Ci one w ogóle?

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email