Zanim zaczniesz pisać swoje CV, poświęć trochę czasu na introspekcję i określ, dlaczego w ogóle to piszesz. Dokąd zmierzasz, jaki jest plan, jaka praca jest dla ciebie najlepsza, kto będzie czytał CV, jak dostaniesz na jego podstawie rozmowę kwalifikacyjną?

Skuteczne CV sprzeda siebie i odda sprawiedliwość Twoim umiejętnościom i doświadczeniu. Wyeksponuje Twoje najlepsze strony i powinno zachęcić czytelnika do natychmiastowego działania. Zakładam, że masz już pracę w umyśle i że Twoim celem jest uzyskanie tej prośby o rozmowę kwalifikacyjną.

Kiedy już ustalisz swój cel, możesz teraz ułożyć treść swojego CV wokół niego i skupić się na punkcie widzenia pracodawcy. Ważne jest, abyś miał ten cel przybity, aby Twój dokument był skoncentrowany i jasny.

Wymień swoje osiągnięcia

Krok drugi to wyrwanie dużego notesu i spisanie wszystkiego, co udało Ci się osiągnąć w życiu. Ta lista może być bardzo szczegółowa i powinna obejmować każde małe osiągnięcie. Nie tylko poczujesz się dobrze, widząc wyniki, ale także będziesz miał wielki wybór osiągnięć, aby wybrać i wybrać z nich do swojego CV.

Możesz skategoryzować swoją listę poprzez oddzielne listy dla edukacji, doświadczenia zawodowego, zaangażowania społecznego i charytatywnego, godnych uwagi osiągnięć i umiejętności. Nie wstydź się teraz, zapisz każdą małą pracę na pół etatu, każdą interakcję w języku obcym, a nawet to półdniowe seminarium, które zrobiłeś dziesięć lat temu.

Wymień swoje unikalne zalety

Niezależnie od pracy myślisz o zastosowaniu dla, możemy założyć, że będzie konkurencja. W obecnym klimacie gospodarczym, konkurencja będzie bardzo dobry, ponieważ nie było zbyt wiele zwolnień we wszystkich branżach niedawno.

Co możesz zrobić, to pomyśleć o tym, co czyni cię lepszym lub różni się od innych kandydatów. Trzymaj notatnik na zewnątrz i zacząć myśleć o swoich unikalnych punktów sprzedaży, lub USPs. Patrząc na swoją listę osiągnięć, powinno wyróżniać się kilka takich, z których jesteś dumny. Powinieneś być w stanie wycisnąć około 20 z nich. Jeśli masz z tym trudności, zapytaj przyjaciół, rodzinę i współpracowników.

Zbadaj stanowisko i firmę

To stanowisko, o które się ubiegasz, co tak naprawdę o nim wiesz? Widziałeś specyfikację pracy, mam nadzieję. Czy sprawdziłeś stronę internetową firmy, badałeś ich pracowników na LinkedIn, i zrobiłeś wszystko, aby zrozumieć ich kulturę korporacyjną? Praca na papierze może być bardzo różna od rzeczywistości i będziesz chciał, aby Twoje nowe CV odzwierciedlało rzeczywistą potrzebę, jaką ma pracodawca. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby dowiedzieć się jak najwięcej informacji na temat Twojej osoby i upewnij się, że sprzedasz czytelnikowi korzyści płynące z zatrudnienia Ciebie.

Sprawdź proces

Czy wiesz, kto będzie sprawdzał Twoje CV? Czy będzie to nawet osoba, czy może zostać odrzucone przez komputer? Jeśli w opisie stanowiska nie ma nazwiska, można założyć, że w pierwszej kolejności zajmie się tym dział HR. W przypadku, gdy widzisz nazwisko i e-mail menedżera zatrudniającego, możesz spersonalizować swój dokument i sprzedawać do potrzeb tej osoby bezpośrednio. Sposoby, aby dowiedzieć się, proces będzie mówić do firmy, jej pracowników i partnerów rekrutacyjnych. Znając proces da Ci niewielką przewagę i będziesz w kontroli nad wydarzeniem.

Podsumowanie

Więc teraz wiesz, dlaczego piszesz CV, masz pomysł, co chcesz zawrzeć i jakie USPs będzie uszczelnić transakcji. Zbadałeś firmę i ludzi, którzy za nią stoją, aby lepiej dostosować swoje CV. Następnym krokiem będzie rozpoczęcie pisania i splot wszystkich elementów razem.

Masz jakieś przemyślenia lub pomysły na przygotowanie strony pisania CV?

Powiązane: 7 sposobów na ulepszenie swojego CV podczas zatrudnienia.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInPodziel się na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email