Czy Twoja firma poradziła sobie już z problemem zaangażowania pracowników? Bardzo niewiele firm, o których wiem, wydaje się być zadowolonych ze swojego poziomu zaangażowania i ciągle szukają nowych sposobów, aby rozwiązać ten problem.

Nasi przyjaciele i specjaliści od ankiet pracowniczych w Scancapture przyjrzeli się zaangażowaniu pracowników z punktu widzenia psychologii, co widać na powyższej grafice.

Czy pamiętasz Abrahama Maslowa i jego teorię hierarchii potrzeb, która została w pełni wyrażona w jego książce Motywacja i osobowość z 1954 roku. Według Wikipedii, hierarchia ta pozostaje bardzo popularną strukturą w badaniach socjologicznych, szkoleniach z zakresu zarządzania oraz w nauczaniu psychologii na poziomie średnim i wyższym. Dlaczego więc nie zastosować jej do zaangażowania pracowników?

Idea Maslowa zakładała, że ludzie muszą zaspokoić podstawowe ludzkie potrzeby, takie jak jedzenie, poczucie bezpieczeństwa i komfortu w swoim środowisku, zanim zaczniemy myśleć o rozwoju osobistym i intelektualnym.

Jak więc możemy to zastosować w kontekście miejsca pracy? Zacznijmy od dołu:

1. Przetrwanie

Uaktualniony model zastępuje krok fizjologiczny krokiem przetrwania, co oznacza wymianę swojego czasu i wysiłku na pieniądze, abyś mógł utrzymać swój styl życia i mieć jedzenie na stole. Ten krok jest, oczywiście, integralną częścią każdego rodzaju progresji kariery i rozwoju osobistego; bez funduszy, będziesz walczyć, aby przejść w górę piramidy. Istnieje oczywiście mniejszość ludzi, którzy są zadowoleni z podejmowania ryzyka, niektórzy nazywają je przedsiębiorców, takich jak skoki statek do realizacji swoich marzeń bez posiadania pieniędzy na to.

2. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest następne i odpowiada pierwotnej potrzebie bezpieczeństwa Maslowa. Kiedy mówimy o bezpieczeństwie w miejscu pracy, jest to bezpieczeństwo zatrudnienia - większość ludzi obawia się zwolnienia i konieczności szukania czegoś innego. Nie ma już miejsc pracy na całe życie, nawet w służbie publicznej, ale to nie znaczy, że ludzie zrezygnowali z dążenia do stabilnej ścieżki kariery. Dwa bardzo ważne aspekty bezpieczeństwa to to, czy praca jest na stałym stanowisku i oczywiście jakie jest wynagrodzenie - odpowiedź na oba te pytania powinna być satysfakcjonująca dla osoby poszukującej pracy.

3. Przynależność

Większość dużych firm może zatrudniać ludzi na stałe i dobrze im płacić, przynajmniej wtedy, gdy potrzebują doświadczonych ludzi. Kiedy już ktoś uzyska pewność zatrudnienia i przyzwoitą pensję, czego chce dalej? Maslow powiedziałby, że miłości i przynależności, w miejscu pracy zadowolimy się przynależnością; posiadaniem zaufania i akceptacji w grupie. Ludzie mają potrzebę bycia częścią czegoś większego niż oni sami, zazwyczaj czegoś wraz z celem, w przeciwieństwie do zarabiania większej ilości pieniędzy.

4. Ważne

Niemal na samym szczycie znajdujemy poczucie wartości jako wymaganie Maslowa, w naszej piramidzie zostało ono przekształcone w znaczenie. Pracownik musi mieć poczucie, że wnosi ważny wkład do organizacji. Tak długo, jak każdy w firmie wie, jak jego praca wpisuje się w szerszy obraz i jak pomaga pchnąć firmę do przodu, powinien czuć, że jego praca jest ważna.

5. Samorealizacja

W końcu dotarliśmy do wierzchołka naszej hierarchii potrzeb i podobnie jak w przypadku Maslowa, jesteśmy na rynku samorealizacji. Większość ludzi ma wysokie ambicje, ale tylko około 15% osiąga ten poziom bycia wysoce zaangażowanym. Osoba, która osiągnęła samorealizację, będzie inspirować innych, by dawali z siebie wszystko i zawsze pytać, co może zrobić dla innych.

RELATED: 10 Shocking Stats About Employee Engagement.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email