Jak ważne jest Twoje CV?

Odpowiedź, w zależności od tego, czy pytasz pracodawcę, specjalistę od poszukiwania pracy, czy kogoś niedawno zatrudnionego, może wahać się od prawie nieistotnego, do kwestii życia lub śmierci kariery. W każdym razie, chcesz, aby zoptymalizować go tak, że pomaga w sieci, która uzyskuje większość miejsc pracy.

Twój życiorys jest podobny do eseju aplikacyjnego na studia - może pomóc w osiągnięciu Twoich ambicji zawodowych. Musisz być bardzo ostrożny w komponowaniu go, ale także realistyczny co do ograniczeń CV. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, jak sprawić, by Twoje CV pracowało dla Ciebie najbardziej efektywnie.

Co Twoje CV może dla Ciebie zrobić

Ten autor uważa, że rozsądne osiągnięcia życiorysu obejmują następujące kluczowe zadania:

  • przedstawi cię pod twoją nieobecność, czy to za pomocą poczty, Internetu, czy też w przyjaznych rękach osoby kontaktowej,
  • przypomnieć rozmówcy o Twojej wyjątkowości po upływie pewnego czasu od spotkania lub rozmowy telefonicznej
  • służyć jako podpowiedź podczas rozmowy kwalifikacyjnej,
  • Dokumentuj kwalifikacje, o których być może nie wspomnisz w rozmowie.

Czego Twoje CV nie zrobi za Ciebie

Twoje CV może nie być czynnikiem decydującym o zatrudnieniu (lub jego braku). W końcu ludzie zazwyczaj zatrudniają osoby, które lubią i przy których czują się komfortowo. Jest prawie niemożliwe, aby dostrzec ten rodzaj osobistej kompatybilności poprzez papierowy lub internetowy życiorys. Istoty ludzkie zostały wyewoluowane do interakcji twarzą w twarz. Żadna technologia jeszcze nie zastąpiła aktu oddychania tym samym powietrzem i badania się nawzajem w ciele, aby dowiedzieć się, czy się z kimś dogadujemy.

Co więcej, choć może się to wydawać niesprawiedliwe, tak naprawdę nie jest. Bliska współpraca z ludźmi, których głębokie wartości, osobowość lub nawyki gwałtownie kłócą się z Twoimi, jest jak naprawdę, naprawdę zła randka przez 50 tygodni w roku. Zaakceptujmy więc fakt, że pracodawcy muszą dowiedzieć się o Tobie więcej niż ujawnia CV, poprzez rozmowę kwalifikacyjną lub inne sposoby zbierania informacji osobistych.

Ale jak dostać ten wywiad?

Dotarcie do tego punktu może wymagać CV, nawet jeśli zostało wysłane przez przyjaciela! Każdy powinien je mieć. Jest to stosunkowo nowe zjawisko. Kiedy ten pisarz po raz pierwszy polował na pracę, z powrotem, gdy mastodonty roamed, CV były zarezerwowane dla pozycji zawodowych. W dzisiejszych czasach, wiele pakietów aplikacji na studia prosi o jeden. Każdy znaczący otwarcie pracy, nawet w rzemiośle, może wymagać, aby złożyć jeden. Nawet stanowiska wolontariuszy czasami wymagają jednego.

Na przykład, ten pisarz pomaga obecnie kanadyjsko-azjatyckiej kobiecie w opracowaniu życiorysu na stanowisko wolontariusza w szpitalu. Jej doświadczenie w opiece nad dziećmi nie jest oczywiście istotne. Jednak z perspektywy koordynatora wolontariatu (jej przyszłego "szefa"), CV będzie zwięźle pokazywać jej umiejętności i historię pracy, która wyklucza morderstwo z użyciem siekiery. Aby uzyskać kilka pomysłów na to, co jeszcze udokumentować w swoim CV, sprawdź stronę CNN.

Networking jest nadal Twoim głównym narzędziem poszukiwania pracy

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2011 roku przez Right Management, głównym sposobem na zdobycie zatrudnienia jest nadal jakiś rodzaj kontaktu, osobiste połączenie pomiędzy Tobą a osobą zatrudniającą. Dlatego powinieneś wykorzystywać każde źródło kontaktów, które posiadasz.

Biuro pośrednictwa pracy na Twojej uczelni będzie miało listy absolwentów, uporządkowane według branż. Część z tych długo cierpiących i lojalnych absolwentów może zgodziła się przyjąć kontakty od innych absolwentów, a nawet przeprowadzić z Tobą próbne rozmowy kwalifikacyjne. Mogą być chętni do przekazania Twojego CV innym pracodawcom. Wykorzystaj to z dyskrecją i poświęć im swój czas. Skonsultuj się ze swoim biurem pośrednictwa pracy, aby uzyskać wskazówki dotyczące uprzejmego i efektywnego nawiązywania kontaktów lub skorzystaj z porad pracowników Forbesa.

Członkostwo w renomowanych organizacjach w szkole średniej, na studiach lub poza nimi to kolejne źródło potencjalnie przydatnych kontaktów. Oto kilka możliwości:

  • Rotary Club International,
  • Toastmasters,
  • Skauci,
  • Future Teachers of America,
  • lokalne stowarzyszenie historyczne

...potencjalna lista jest nieskończona.

Te przynależności powinny być krótko wymienione w Twoim CV. Mogą one zapewnić "wejście" do Twojego czytelnika, nawet jeśli nie odrobiłeś pracy domowej z wyprzedzeniem, i stwierdzić, że Twój rozmówca jest w przeszłości mistrzem wioseł, filatelistą lub kimkolwiek innym, tak jak Ty.

Unikaj zbyt kontrowersyjnych organizacji, chyba że jesteś pewien, że twój przyszły szef podziela twoje poglądy. Lokalna ASPCA jest neutralna, Naród Aryjski nie, by wybrać tylko kilka skrajnych przykładów. LinkedIn oferuje kilka bardzo przydatnych wskazówek na temat wspominania o przynależności religijnej.

Zwiększ zainteresowanie

Czytanie życiorysów może być niewymownie nudne. Ten pisarz raz dzielił pociąg z młodszym kierownikiem wykonującym pierwsze cięcie na stosie C.V. o grubości czterech cali. Pomiędzy Waszyngtonem a Nowym Jorkiem potrzebowała mocnego drinka i gadatliwego współpasażera, który odwróciłby jej uwagę od zadania odrzucenia potencjalnych mędrców polityki.

Znajdź więc sposób, aby twoje doświadczenie brzmiało intrygująco bez kłamania:

Znajdź jakąś wyjątkową cechę pracy, nawet jeśli wiązało się to z pytaniem: "Frytki z tym?". Zwróć uwagę, czy był to jedyny fast food w mieście, czy część klastra; niezależny, czy franczyza.

Jako inny przykład, ten pisarz raz zawarte "badania rynku na temat działalności konkurencji" na CV po jej szef poprosił ją, aby dyskretnie iść sprawdzić ceny i usługi za rogiem. Brzmi bardziej interesująco niż tylko raportowanie, na przykład, "zakończone kopiowanie i drukowanie zadań", prawda?

Jeśli wyprowadzałeś psy, to czy specjalizowałeś się w dużych, małych, czy otyłych psach?

Przyciągnij uwagę czytelnika, ale bądź realistą

Użyj swojego CV, aby wzmocnić swoje wysiłki w zakresie nawiązywania kontaktów i reprezentować siebie. Jeśli ty i pracodawca pasujecie do siebie, dobrze skomponowane CV pomoże im się o tym przekonać. Jeśli nie pasujesz do siebie, CV nic nie pomoże, bez względu na to, jak zgrabne by nie było. Optymalizuj je, ale pamiętaj o jego ograniczeniach!

Powiązane: How To Write Career Documents to Influence Your Reader.

Artykuł autorstwa Jacka Milgrama: Obecnie pracuję dla Custom-Writing.org, moje częste posty pojawiają się na ich Twitterze. Koniecznie sprawdź moje wskazówki i porady dotyczące pisania! Powodzenia z CV!

Podziel się tym wpisem:

Share on LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email