Kolejny rok odchodzi w przeszłość, a wakacje są tuż za rogiem, co może oznaczać tylko jedno: świąteczne spotkania. Imprezy biurowe, imprezy rodzinne, obiady, kolacje, pot lucks, spotkania towarzyskie, happy hours - sezon wakacyjny zawsze przynosi wiele okazji, aby się spotkać, nadrobić zaległości z tymi, których nie widuje się zbyt często, spotkać się ze współpracownikami i klientami spoza biura i rozsiewać świąteczny nastrój z każdym, od bliskich po zupełnie obcych ludzi.

Oprócz tak potrzebnego relaksu i świętowania, spotkania świąteczne dają jeszcze jedną możliwość: szansę na nawiązanie kontaktów. Każdy profesjonalista i osoba poszukująca pracy wie, jak ważny dla kariery jest networking, a wzmożona aktywność społeczna, która ma miejsce w okresie świątecznym, daje wielu z nas więcej możliwości nawiązywania kontaktów niż w ciągu całego roku.

Choć większość ludzi nie uczestniczy w wydarzeniach świątecznych z zamiarem nawiązania kontaktów, warto być zawsze przygotowanym na możliwość nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych podczas każdego spotkania towarzyskiego - a im więcej wydarzeń świątecznych, tym więcej jest okazji do nawiązania kontaktu z kimś, kto może wnieść wartość dodaną do naszej sieci kontaktów. Przyjrzyjmy się, dlaczego networking w okresie świątecznym jest ważny i jak do niego podejść, aby wywrzeć pozytywne wrażenie, które utrzyma się długo po tym, jak ciasto owocowe i eggnog znikną.

Wszystko jest kwestią czasu

Uczestniczenie w imprezach świątecznych z zamiarem dotarcia do potencjalnych kontaktów biznesowych, które chcą się tylko zrelaksować i nawiązać kontakty towarzyskie, może działać na Twoją niekorzyść. Jednak wykorzystanie spowolnienia firm na koniec roku może zadziałać na Twoją korzyść. Gdy czwarty kwartał zbliża się ku końcowi, biznes zazwyczaj zwalnia w miarę upływu roku. Niektórzy pracownicy mogą w tym czasie zdecydować się na zmianę pracy, ale ponieważ firmy często wypłacają premie na koniec roku, wielu z nich poczeka z odejściem do stycznia. Niezależnie od tego, pracodawcy chcą rozpocząć nowy rok z pełną obsadą kadrową, a ponieważ zazwyczaj w styczniu otrzymują budżety na nowy rok, starają się zwiększyć zatrudnienie, aby zrekompensować sobie spowolnienie z IV kwartału i odejścia z pracy pod koniec roku. Osoby poszukujące pracy, które traktują święta jako okazję do nawiązania kontaktów i wcześnie rozpoczynają proces poszukiwania pracy, mają przewagę nad tymi, którzy czekają z rozpoczęciem poszukiwań do nowego roku.

Nie daj się zaskoczyć

Chociaż praca może być daleko od umysłów większości uczestników świątecznych imprez, nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie leżą możliwości networkingu. Jeśli zdarzy Ci się spotkać potencjalnego partnera biznesowego na imprezie świątecznej, pamiętaj, że profesjonalizm nigdy nie powinien brać urlopu. Traktuj każdą interakcję tak, jak każdego zaufanego współpracownika biznesowego i bądź przygotowany do odpowiedzi na pytania dotyczące Twojego pochodzenia, kwalifikacji i historii zawodowej. Osoby poszukujące pracy powinny również upewnić się, że ich CV jest w porządku, zanim wezmą udział w wydarzeniach, na których mogą mieć kontakt z zainteresowanymi pracodawcami, a ich strony w mediach społecznościowych odzwierciedlają silną markę osobistą i nie zawierają żadnych szkodliwych lub nieprofesjonalnych treści.

Unikaj twardej sprzedaży

Kluczową kwestią, o której należy pamiętać biorąc udział w świątecznych przyjęciach jest to, że nie są to tradycyjne wydarzenia networkingowe, ale raczej zabawne, towarzyskie imprezy. Dlatego też pojawienie się na nich z zamiarem sprzedania się każdemu, kogo spotkasz, może odstraszyć innych i przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Nikt nie chce robić interesów z kimś, kto jest zapatrzony w siebie i zbyt natarczywy, szczególnie jeśli chodzi o wydarzenie, na które wielu idzie, aby uciec od pracy. Jeśli zdarzy Ci się spotkać kogoś, z kim chciałbyś porozmawiać o interesach, zapytaj, czy możesz się z nim skontaktować w ciągu najbliższych kilku dni, aby zaplanować rozmowę telefoniczną lub spotkanie. Bez względu na wynik, dana osoba będzie szanować takie podejście o wiele bardziej niż "nie przyjmie odmowy" przy stole w bufecie.

Baw się dobrze, ale bądź odpowiedzialny

Powszechnie wiadomo, że przyjęcia świąteczne mogą być pożywką dla złych decyzji. Ci, którzy chcą się dobrze bawić i nawiązać trwałe kontakty biznesowe, powinni szczególnie uważać, aby uniknąć zachowań, które mogą ich prześladować. Picie za dużo, bycie głośnym lub obcesowym, złe wyrażanie się o obecnych lub byłych współpracownikach lub menedżerach, ubieranie się w nieodpowiedni sposób - to wszystko są zachowania, które nie tylko mogą sprawić, że inni imprezowicze nie będą chcieli robić z Tobą interesów, ale także znajdą się w mediach społecznościowych i zrujnują przyszłe perspektywy biznesowe lub zawodowe. Ogólną zasadą jest, że jeśli chodzi o etykietę imprezową, to jeśli coś nie jest odpowiednie do biura, to prawdopodobnie nie jest też odpowiednie na imprezę świąteczną.

Większość ludzi nie myśli o uroczystościach i imprezach świątecznych jako o okazjach do nawiązywania kontaktów. Ale biorąc pod uwagę liczbę osób, z którymi można wejść w interakcję w krótkim okresie czasu, być może więcej osób powinno. Dodajmy do tego fakt, że święta to krótki okres wytchnienia przed styczniową gorączką, kiedy pracodawcy chcą rozpocząć nowy rok w pełni obsadzony i odpalony na wszystkich cylindrach. Osoby poszukujące pracy i pracownicy, którzy mają nadzieję na wzmocnienie swoich sieci kontaktów nie powinni traktować świątecznych spotkań jako profesjonalnych wydarzeń networkingowych, ale mimo to powinni być na nie przygotowani. Ci, którzy rozumieją różnicę pomiędzy spotkaniami towarzyskimi a biznesowymi, a także dostrzegają potencjał tworzenia trwałych relacji i odpowiednio dostosowują swoje podejście, mogą w nowym roku zyskać kilka nowych i wartościowych znajomości.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email