Profil LinkedIn jest potężny, ale sam LinkedIn może powiedzieć ci o wiele więcej niż myślisz....

Bardzo podobał mi się niedawny fragment, który przeczytałem od Punk Rock HR's Laurie Ruettimann na temat pytań, które należy zadać konsultantowi ds. rekrutacji. Ona obejmuje takie rzeczy, jak prośba o bio, prosząc konsultanta, aby porozmawiać o ich strategii sieciowych, ich relacje z profesjonalistami HR plus prosząc konsultanta, aby dać przegląd branży i ich ostatnich kilku miejsc.

To są świetne pytania. Oto coś jeszcze, co możesz zrobić:

Myślę też, że tak jak konsultant rekrutacyjny jest back-grounding swój profil na LinkedIn, można zrobić własne due diligence za pomocą LinkedIn na osobę, która reprezentuje Cię. Mówię to, ponieważ dwa z moich klientów niedawno miał bardzo rozczarowujące doświadczenia z konsultantami. Zapoznaj się z tymi scenariuszami.

Scenariusz 1

Jeden z moich klientów wybierał się na ważną rozmowę kwalifikacyjną. Był kłębkiem nerwów, ponieważ, i wiem, że to brzmi jak banał, to była jego wymarzona praca. Konsultant powiedział, że ona dałaby mu praktykę na jego umiejętności wywiadu rano przed wywiadem. Zadzwonił i zadzwonił i zadzwonił, tylko powiedzieć, że konsultant był w spotkaniu i nie jest dostępny. To sprawiło, że nerwowa sytuacja jeszcze bardziej trudne dla mojego klienta.

Scenariusz nr 2

Inna z moich klientek zobaczyła ogłoszenie o pracę i zadzwoniła do konsultanta. Konsultant powiedział, że brzmi idealnie na to stanowisko i przekaże jej CV do pracodawcy. Moja klientka zostawiła kilka wiadomości, ale nie oddzwoniła. Zadzwoniła do konsultanta tydzień później, ale dowiedziała się, że konsultant odszedł. Jej nowa konsultantka powiedziała, że sprawdzi tę rolę u pracodawcy. Tydzień później moja klientka nadal nic nie słyszała. Więc moja klientka zadzwoniła bezpośrednio do pracodawcy, który powiedział jej, że nie otrzymał jej CV, ani nie zaangażował żadnej agencji do reklamowania tej roli. Auć!

Jeśli czytasz ten post jako osoba poszukująca pracy, wiem, że w wielu przypadkach będziesz gonić rolę pomimo konsultanta rekrutacyjnego. Ale jeśli martwisz się o to, kto reprezentuje cię, lub szukasz dobrego konsultanta do kontaktu, oto co LinkedIn może ci powiedzieć, o profesjonalizmie konsultanta. Jest to poza tym, co faktycznie jest napisane na profilu konsultanta.

8 sposobów na sprawdzenie rekruterów:

  1. Czy konsultant ds. rekrutacji rzeczywiście ma profil na LinkedIn? W większości przypadków, chciałbyś, aby go mieć. To pokazuje, że chcą widoczności na rynku i aby się dostępne. Plus pokazuje, że rozumieją wartość networkingu.
  2. Profil LinkedIn nie tylko powie Ci, gdzie konsultant pracował, ale jak długo spędził w każdej firmie. Tak jak wiele krótkoterminowych stints nie wyglądają, że wielki na swoim CV, ani nie robi dla konsultanta rekrutacji. To mówi coś o osobie, coś o organizacji, lub coś o obu.
  3. Profil LinkedIn może powiedzieć głębokość konsultanta doświadczenie w branży. W ten sposób można zobaczyć, czy wiedzą, co mówią.
  4. Sprawdź, kto poleca konsultanta ds. rekrutacji na LinkedIn. Prośba o rekomendację jest rzeczywiście duża sprawa. To powinno być duże, ponieważ jest to publiczne zatwierdzenie. Więc jeśli kilka z klientów konsultanta powiedział pochlebne rzeczy o nich, to dobry znak, że są one dobre w budowaniu trwałych relacji.
  5. Czy konsultant ma ciąg innych kolegów z tej samej firmy, którzy polecają ich na LinkedIn? Nie mam problemu z jednym lub dwoma. Jednak zbyt wiele pochwał dla konsultanta od osób, które wyglądają jak obecni koledzy z tej samej firmy, sprawia, że wygląda na to, że dana osoba nie rozumie sensu LinkedIn. Jeśli ktoś rozumie, co umieścić na LinkedIn, to prawdopodobnie rozumie networking, (czy robi to dobrze, to już zupełnie inna historia).
  6. Ile osób jest w sieci konsultanta na LinkedIn i kim oni są? Jeśli jest solidny posyp HR menedżerów, dyrektorów, kierowników wyższego szczebla, menedżerów i kandydatów, to znak, że ludzie są szczęśliwi, aby zaczepić się z konsultantem. Ponownie jest to wskazówka, co do usług, które mogą zapewnić.
  7. W jaki sposób konsultant tworzy sieć kontaktów i do jakich grup należy? Czy należy do jakichś grup branżowych? Czy stworzyli własne grupy? Możesz dołączyć do takiej grupy i sprawdzić, jak konsultant komunikuje się z innymi.
  8. Na koniec, i jestem wściekły na siebie za to, że nie pomyślałem o tym pierwszy, sprawdź, jak dobrze konsultant pisze swój profil. Jakich słów używa? Być może opisują Cię w ten sam sposób. Chcesz czuć się komfortowo z tym.

Najważniejsze:

W ten sposób jesteś sprawdzany jako kandydat. To wykracza poza to, co napisałeś na swoim profilu. To jest to, jak oczekuję, że ludzie będą patrzeć na mój profil. To dlatego nie jestem pewien, czy podjąłem właściwą decyzję (dwa lata temu), aby stać się otwartym networkerem, ale więcej na ten temat później.

Więcej na ten temat w Do We Expect Too Much od agencji rekrutacyjnych?

Podziel się tym postem:

Podziel się na LinkedInPodziel się na TwitterzeShare on FacebookUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email