Wiele osób myśli, że celem CV jest zdobycie pracy. Nie jest to do końca prawda. Twoje CV jest podsumowaniem Twoich doświadczeń, zdolności, umiejętności i osiągnięć. Niezależnie od tego, czy masz wersję papierową czy elektroniczną, Twoje CV jest narzędziem, dzięki któremu możesz sprzedać się potencjalnym pracodawcom. Jeśli Twoje CV jest zrobione poprawnie, dostaniesz rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli masz problemy z byciem branym pod uwagę, to może być coś nie tak z twoim CV. Jednakże, jeśli masz rozmowę kwalifikacyjną, ale nie pracę, to problem prawdopodobnie leży w sposobie, w jaki prowadzisz się w tych sytuacjach.

Zaprezentuj się potencjalnym pracodawcom:

Twoje CV pozwala Ci przekazać potencjalnemu pracodawcy Twój zamiar ubiegania się o pracę. Niezależnie od tego, ile godzin poświęciłeś na napisanie swojego CV, Twój potencjalny pracodawca może rzucić na nie okiem tylko na kilka sekund, zanim zdecyduje, czy udzielić Ci rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego też, kolejnym celem Twojego CV jest przedstawienie Cię potencjalnym pracodawcom i przekazanie im Twoich najważniejszych atutów.

Przedstawienie obrazu swojej kariery:

Twoje CV zawiera szczegóły dotyczące Twojego życia zawodowego. Obejmuje ono wszystkie stanowiska, które zajmowałeś, a także listę umiejętności, które rozwinąłeś w trakcie swojej kariery i edukacji. Pamiętaj jednak, że CV nie jest twoją biografią. Przeciętnie pracodawca poświęca nie więcej niż 20 sekund na przejrzenie wszystkich napływających CV i nie więcej niż 20 minut po wybraniu danego CV. Dlatego też musisz być zwięzły i przejrzysty, a także podkreślić wszystkie doświadczenia akademickie i zawodowe, które sprawiają, że pracodawca uważa, że masz odpowiednie kwalifikacje do pracy na danym stanowisku.

Zaimponuj potencjalnemu pracodawcy:

Twoje CV nie jest listą przechwałek, którą możesz powiesić na ścianie, ale daje Ci możliwość zademonstrowania swoich umiejętności i osiągnięć oraz zaimponowania potencjalnym pracodawcom na tyle, że zdecydują się oni na rozmowę kwalifikacyjną.

Upewnij się, że dopasowujesz swoje CV do konkretnych stanowisk, podkreślając swoje umiejętności odpowiednie dla danego stanowiska i kładąc nacisk na podkreślenie wszelkich wcześniejszych doświadczeń, które mogłyby przynieść Ci korzyści w danej firmie.

Potencjalni pracodawcy opracują pytania na podstawie informacji zawartych w Twoim CV, więc upewnij się, że nie zawyżasz swoich kwalifikacji i jesteś przygotowany do zademonstrowania lub rozwinięcia wymienionych umiejętności.

Zaprezentuj swoje umiejętności komunikacyjne:

Dla potencjalnego pracodawcy jesteś zupełnie obcą osobą. Patrząc na Twoje CV, mają oni pojęcie o tym, jak dobrze potrafisz się komunikować. Pokazuje ono również Twoją zdolność do porządkowania informacji i dobrego pisania, a także zwracania uwagi na szczegóły. Zamiast używać jednego CV do wszystkich podań o pracę, powinieneś dostosować każde z nich do potrzeb pracodawcy.

Zanim wyślesz swoje CV, upewnij się, że dokładnie je przeczytałeś i że ktoś inny też je przeczytał, aby upewnić się, że dobrze się czyta i nie ma w nim błędów gramatycznych.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email