Przyjrzenie się temu, jakie benefity najbardziej cenią sobie Twoi kandydaci w nowym roku, jest ważnym zadaniem dla rekruterów. Nasze relacje z kandydatami dają nam dobrą pozycję do informowania naszych klientów o najbardziej pożądanych benefitach na rynku. W obliczu niedoboru kandydatów w 2020 roku, nigdy wcześniej nie było tak ważne dla pracodawców, aby zatrzymać wysokiej jakości talenty. Zebraliśmy podsumowanie tego, czego kandydaci będą szukać w ciągu najbliższych 12 miesięcy według naszego niedawno wydanego Przeglądu wynagrodzeń i świadczeń, stworzonego częściowo na podstawie badania ponad 2000 brytyjskich pracodawców w 2019 roku.

Elastyczne opcje pracy

Wyniki naszej ankiety wzmocniły to, co już wiemy: istnieje pragnienie lepszych elastycznych opcji pracy od kandydatów. Pomimo tego, jedna trzecia pracowników nadal nie jest zadowolona ze swoich opcji flexi, co dowodzi, że wielu pracodawców nie w pełni obejmuje trend elastycznej pracy. Pamiętaj, że elastyczny czas pracy to nie tylko możliwość pracy w domu - to także elastyczne godziny pracy w ramach podstawowego dnia pracy, skrócone godziny pracy i dzielenie etatu. Niezależnie od tego, jaką formę przybiera, ważne jest, aby pracodawcy oferowali wyspecjalizowane opcje w zależności od potrzeb każdego pracownika.

Poczucie bezpieczeństwa

Co ciekawe, trzy z pięciu najlepszych benefitów oferowanych kandydatom w 2019 roku sprzyjały raczej poczuciu bezpieczeństwa i długoterminowemu zarządzaniu finansami niż krótkoterminowym korzyściom. Spośród wszystkich badanych respondentów 35% zaoferowano ubezpieczenie zdrowotne, 25% - emeryturę powyżej minimalnej stawki, a 23% - bilet okresowy na podróż. W związku z tym, korzystne może być dla Ciebie zachęcanie klientów do rozważenia zaoferowania świadczeń należących do tej kategorii, ponieważ uspokajają one Twoich kandydatów w obecnym okresie niestabilności.

Lepsze połączenie pracy z życiem prywatnym

Ponad dwie trzecie ankietowanych pracowników (68%) stwierdziło, że połączenie życia zawodowego i prywatnego było ważne w przyciągnięciu ich do obecnego stanowiska. Przykładem tego był fakt, że ponad ustawowy urlop rodzicielski znalazł się w pierwszej szóstce benefitów oferowanych 20% ankietowanych. Inne podobne benefity oferowane naszym kandydatom, które przyczyniają się do lepszego połączenia życia zawodowego i prywatnego, to coroczny urlop urodzinowy i program wykupu urlopu wypoczynkowego.

Wspaniałe środowisko pracy

Niektóre benefity są bardziej popularne w różnych grupach wiekowych niż inne. Świetne środowisko pracy jest jednym z nich, ponieważ zgodnie z wynikami naszego badania, ma ono duże znaczenie w przyciąganiu do nowej pracy pracowników poniżej 45 roku życia. Ponieważ jest to rosnąca grupa demograficzna, ważne jest, aby pracodawcy oceniali środowisko pracy, które tworzą i zastanawiali się, czy są sposoby, aby je poprawić. Świetnym sposobem na to jest wewnętrzna ankieta zwrotna lub skrzynka sugestii, ponieważ w ten sposób dowiesz się dokładnie, co Twoi pracownicy cenią sobie w miejscu pracy. Z kolei osoby powyżej 55 roku życia ponad wszystko cenią sobie świetne wynagrodzenie.

Inne interesujące benefity, które obserwujemy

Inne benefity, których Twoi kandydaci poszukują w nowym roku, to program rowerów do pracy (22%) i bony na opiekę nad oczami (20%). Są to świadczenia związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, co ponownie pokazuje, że kandydaci przedkładają je nad finansowe, krótkoterminowe opcje. Inne ciekawe benefity ujawnione w badaniu to bonus dla dziecka, dostarczane śniadania i lunch oraz nieograniczony czas wolny.

Rozumiemy, że Twoi klienci mogą nie być w stanie zaoferować wszystkich tych świadczeń, jednak ważne jest, aby byli świadomi zmieniających się trendów w zakresie tego, co kandydaci cenią w 2020 roku.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email