Osiem godzin dziennie, siedem dni w tygodniu, 40 godzin tygodniowo... W pracy spędzamy bardzo dużo czasu, nie licząc nawet czasu spędzonego na dojazdach do i z biura oraz ewentualnych dodatkowych zmian lub nadgodzin. Jeśli uważasz swoje miejsce pracy za dom z dala od domu, to z pewnością nie jesteś sam. Ale co, jeśli taki sposób myślenia ma szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne zaczyna zyskiwać coraz więcej uwagi, i słusznie, gdyż TUC donosi, że stres związany z pracą jest "rosnącą epidemią". Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, niezwykle ważne jest, aby pracodawcy zaczęli robić wszystko, co w ich mocy, aby ich miejsca pracy były bardziej przyjazne dla psychiki. Ale tylko jak mogą to zrobić? YES Glazing ma sześć wskazówek, które można wdrożyć w swoim biurze od dziś.

1. Równowaga praca/życie

Wszyscy chcemy robić dobrze w naszej pracy. A kto nie ma wzniosłe cele kariery? Ale oczekiwanie od pracowników, aby odpowiadali na e-maile w weekendy, przychodzili wcześnie i wychodzili późno, popycha nas coraz bardziej w kierunku kultury wypalenia zawodowego.

Termin "równowaga między pracą a życiem prywatnym" jest coraz częściej używany. Ale zamiast dodawać chwytliwe hasło do swojej listy priorytetów, dlaczego nie pójść o krok dalej i nie wdrożyć pomocnych strategii w codziennym życiu? Oto kilka pomysłów...

 • Bądź elastyczny. Flexi-time to świetny mały dodatek, który pozwala pracownikom uniknąć godzin szczytu podróży i pracy wokół zobowiązań związanych z opieką nad dziećmi, przychodząc do pracy trochę wcześniej i wychodząc wcześniej lub przychodząc później i wychodząc później.
 • Możesz też pójść o krok dalej i pozwolić pracownikom pracować w domu.
 • Pomoc w opiece nad dziećmi. Czy możesz zaoferować bony na opiekę nad dzieckiem? Pozwól, aby elastyczne formy pracy były wykorzystywane na wizyty u lekarza lub gdy dzieci są chore - nigdy nie wiadomo, jak bardzo to pomaga!
 • Organizuj regularne wyjścia z zespołem. Zejdź z narzędzi wcześniej i udaj się na drinka i coś do jedzenia, aby spędzić bardzo potrzebny czas na budowaniu więzi.

2. Zmień biuro

Jeśli spędzasz ponad osiem godzin dziennie w tym samym budynku, czy nie chciałbyś, żeby ten budynek przynajmniej ładnie wyglądał? Otoczenie Twojego miejsca pracy ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, a oto kilka wskazówek, jak się upewnić, że jest ono tak wygodne i zdrowe, jak to tylko możliwe...

 • Skup się na naturalnym świetle. Żarówki fluorescencyjne są ostre i nienaturalne - nie są dobre dla Twoich oczu i mózgu. Z drugiej strony udowodniono, że światło słoneczne i naturalne światło wpadające przez duże okna poprawia nastrój, zwiększa produktywność, a nawet koncentrację.
  • Jeśli kiedykolwiek pracujesz w domu, nie przeocz aranżacji swojego domowego biura. Wybierz jasny i przestronny pokój, który pozwala na jak najwięcej światła w jak to możliwe
 • Argument otwartego planu vs zamkniętego biura wywołuje wiele dyskusji po dziś dzień. Niezależnie od tego, po której stronie płotu siedzisz, możliwość wstania, poruszania się i kontaktu twarzą w twarz z kolegami z pracy może być prawdziwym wzmacniaczem nastroju.
 • Stwórz miejsca, w których Twoi pracownicy będą mogli się wyciszyć, porozmawiać z innymi na tematy niezwiązane z pracą, a nawet zagrać w kilka gier podczas lunchu. Może to być nawet zwykła ławka piknikowa lub nowe, wygodne krzesła, ale z pewnością przyczyni się to do poprawy relaksu i zmniejszenia stresu.
 • Rozejrzyj się wokół siebie. Jak ostatnio wygląda Twój wystrój? Świeże, dobrze zaprojektowane i nowoczesne miejsce pracy może wiele zmienić w samopoczuciu Twoich pracowników. Skup się na jasnych i przewiewnych kolorach, które sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa; biele, zgaszone biele, błękity, zielenie i żółcie to najlepsze kolory inspirujące kreatywność.

"Jeśli chodzi o poprawę zdrowia psychicznego, twoja przestrzeń biurowa może być ostatnią rzeczą, o której myślisz", mówi Tom Ellis z YES Glazing. "Ale rzeczywistość jest taka, że może to faktycznie mieć największy wpływ, niezależnie od tego, czy spędzasz cały dzień w biurze, czy freelance z domu. Wpuść jak najwięcej naturalnego światła, aby poprawić swój nastrój. Pomyśl o tym, aby twoje otoczenie było tak jasne, przewiewne i lekkie, jak to tylko możliwe - biele i off-white to idealne kolory do rozjaśniania przestrzeni, uzupełnione jasnymi błękitami lub zieleniami, aby pobudzić pomysły."

3. Zacznij rozmawiać

Jedną z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia jest rozmowa o zdrowiu psychicznym, ale jest to również jedna z najważniejszych rzeczy. Jeśli dokonasz tylko jednej zmiany w swoim biurze w tym roku, niech to będzie ta jedna.

Bariery się przełamują, a stygmaty znikają, ale dzieje się to powoli i zawsze jest więcej niż można zrobić. Zachęcaj swoich pracowników, aby wiedzieli, że drzwi są otwarte i mogą porozmawiać o tym, co ich dotyka.

Nick Davies, wiodący brytyjski psychoterapeuta i hipnoterapeuta, twierdzi, że otwarcie się na rozmowę musi być najwyższym priorytetem:

"Miejsca pracy muszą robić o wiele więcej, aby dowiedzieć się o zdrowiu psychicznym swoich pracowników i leczyć je. W życiu codziennym, większość ludzi, zwłaszcza mężczyzn, boi się mówić o problemach ze zdrowiem psychicznym z obawy przed osądzeniem, teraz wyobraź sobie, że obawiasz się, że możesz stracić środki do życia zbyt mówiąc o tym i masz pojęcie, jak duży jest to problem. Ludzie nie tylko boją się otworzyć, ale boją się reperkusji, więc zdrowie psychiczne musi być traktowane bardziej poważnie, ale kiedy ludzie są wspierani i otrzymują właściwą pomoc, zwiększysz produktywność i lojalność wobec firmy."

 1. Edukacja w zakresie zdrowia psychicznego

Gdy twoi pracownicy wiedzą, że twoje drzwi są zawsze otwarte, to świetny pierwszy krok. Drugim jest upewnienie się, że ci, którzy słuchają, są wyedukowani i przeszkoleni, aby słuchać.

Zorganizowanie dla członków personelu, aby stać się w pełni przeszkoleni Mental Health First Aiders, jest fantastycznym krokiem do podjęcia. Podobnie jak fizyczna pierwsza pomoc, ci przeszkoleni ludzie będą w stanie podjąć decyzję o kolejnych krokach dla ich dobrego samopoczucia.

"Edukowanie ludzi na temat zdrowia psychicznego jest kluczem do stworzenia otwartej i szczerej kultury dobrego samopoczucia w miejscu pracy" - powiedziała Mary Wallace, HR Officer w Northumberland National Park.

"W ciągu ostatnich dwóch lat Park Narodowy Northumberland przeprowadził szkolenie dla wszystkich pracowników w zakresie odporności na choroby psychiczne, aby pomóc im rozpoznać oznaki złego stanu zdrowia psychicznego, wiedzieć, jak na nie reagować i szukać wsparcia. Wyznaczyliśmy również rzeczników zdrowia psychicznego, aby zapewnić pracownikom dedykowany punkt kontaktowy dla wszelkich kwestii, które mogą mieć.

"Naszą wizją jest stworzenie środowiska pracy, w którym ludzie czują, że mogą zwrócić się o pomoc, jeśli jej potrzebują. Stworzyliśmy długoterminową zmianę kultury w Urzędzie, która przyniesie korzyści pracownikom na wiele lat. Pracownicy otrzymują pełne wsparcie, a rozmowa o zdrowiu psychicznym nie jest powodem do wstydu.

"Poprzez dzielenie się doświadczeniami i tworzenie przestrzeni do swobodnej i szczerej rozmowy, firmy mogą naprawdę opowiadać się za pozytywnym zdrowiem psychicznym w miejscu pracy i pomóc zmniejszyć piętno wokół niego".

5. Nadaj priorytet zdrowemu trybowi życia

Na wypadek, gdybyś nie wiedział, ludzie w Wielkiej Brytanii mogą spędzać w biurze mniej więcej osiem godzin dziennie. To bardzo dużo czasu, aby siedzieć i wpatrywać się w ekran komputera, a wszyscy wiemy, że nie jest to najzdrowsza rzecz, jaką można zrobić ze swoim czasem. Zachęcaj swoich pracowników, aby wstawali i ruszali się jak najwięcej w ciągu dnia pracy...

 • Zamiast sklepiku zamów biurowy kosz owoców, który będzie dostarczany co tydzień.
 • Zorganizuj grupę ludzi, którzy będą wychodzić na spacery w porze lunchu - jeśli pogoda będzie sprzyjać. Nawet zaledwie 20 minut spaceru może poprawić nastrój i odświeżyć umysł gotowy na drugą połowę dnia.
 • Zachęcaj ludzi do wstawania i spacerowania co godzinę, aby zrobić sobie przerwę od ekranu
 • Przynieś do biura chłodziarkę do wody, aby ułatwić pracownikom napełnianie butelek z wodą
 • Zarezerwuj zajęcia fitness, jogi lub medytacji, które będą odbywać się raz w tygodniu w porze lunchu.

Bądź łaskawy i pozytywnie nastawiony

Bycie docenianym i oklaskiwanym za swoją ciężką pracę to uczucie jak żadne inne. Ale to również wspaniałe uczucie, kiedy przekazujesz je innym.

Okazywanie i otrzymywanie wdzięczności może mieć wspaniały wpływ na poziom naszego szczęścia. Może to być nawet tak małe, jak odręcznie napisany post-it na biurku kogoś, kto miał szczególnie ciężki okres, lub specjalny poczęstunek na lunch, jeśli Twój zespół pracował szczególnie ciężko nad projektem.

Pracując razem nad budowaniem kultury uznania i wdzięczności w miejscu pracy, pomożesz radykalnie zmniejszyć stres, zwiększyć pozytywne nastawienie, zachęcić do motywacji oraz zbudować silne i trwałe więzi między współpracownikami.

O autorze: Tom Ellis, Dyrektor Zarządzający w YES Glazing.

Podziel się tym wpisem:

Podziel się na LinkedInUdostępnij na TwitterzePodziel się na FacebookuPodziel się na WhatsAppUdostępnij na Email