Możliwość Brexitu, który nie doszedł do skutku, wywołała w ciągu ostatnich kilku miesięcy niepewność wśród firm w Wielkiej Brytanii. Jednak w sektorze wsparcia biznesu nie sądzę, abyśmy byli świadkami dużych zmian w obliczu tej możliwości: w ciągu ostatnich kilku lat od referendum, nadal doświadczaliśmy stabilności we wszystkich dziedzinach i nie zaobserwowaliśmy jeszcze żadnych złych skutków.

Wierzę, że ludzie nadal będą robić interesy w Wielkiej Brytanii, niezależnie od tego, co wydarzy się 31 października. Oczywiście nie mogę wypowiadać się na temat sektorów spoza naszej specjalizacji, ale z tego co widzę na miejscu, jest kilka kluczowych czynników, które zminimalizują wpływ referendum na rekruterów w naszym sektorze.

Odporność rynku

Minimalny wpływ na aktywność rekrutacyjną wynika po części z rekordowo niskiej stopy bezrobocia (76,1%) i obecnego niedoboru kandydatów na rynku. Rekruterzy wysokiej klasy powinni być nadal poszukiwani, ponieważ pracodawcy walczą w wojnie o wysokiej jakości talenty.

Dowodem na to jest fakt, że w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy Tiger Recruitment miał dwa najlepiej prosperujące miesiące w historii, a cały biznes wzrósł rok do roku od ogłoszenia Brexitu. Mając to na uwadze, nie spodziewam się, że decyzja o Brexicie będzie miała jakikolwiek negatywny wpływ na rozwój naszego biznesu.

Przedsiębiorstwa są przygotowane

Firmy powinny już działać zgodnie ze swoim planem awaryjnym na wypadek Brexitu, w tym na wypadek Brexitu bez pokrycia. Może to obejmować zmianę sposobu prowadzenia działalności gospodarczej lub dywersyfikację operacji.

W firmie Tiger rozszerzyliśmy naszą ofertę, aby zminimalizować naszą ekspozycję na ewentualne przyszłe spadki, a także zyskać pozycję na rynkach, na których spodziewamy się wzrostu. Przeprowadziliśmy badania rynku i zbudowaliśmy silniejsze więzi z klientami, co odzwierciedla przeniesienie działalności biznesowej do głównych miast w Europie.

Oczywiście, rekrutacja jest tak konkurencyjnym sektorem, więc ważne jest, aby zawsze szukać sposobów na wyróżnienie się z tłumu. Myślenie nieszablonowe i oferowanie sposobów na utrzymanie zaangażowania kandydatów i klientów zabezpieczy organizacje przed niekorzystnymi warunkami biznesowymi.

Rynek się dostosowuje

Nadal obserwujemy rozwój firm w Wielkiej Brytanii, co odzwierciedla znaczne zapotrzebowanie na rekrutację w wielu branżach, z którymi mamy do czynienia, od firm technologicznych do prywatnych biur rodzinnych.

Podczas gdy niektórzy z naszych klientów zwiększyli swoją obecność w Europie i dalej, niewielu z nich rzeczywiście podjęło decyzję o przeniesieniu swoich operacji za granicę. Co może być zaskakujące dla niektórych, oznacza to, że na miejscu zaszły minimalne zmiany.

Kluczową kwestią jest zapewnienie, aby firmy rozwijały się wraz z upływem czasu i wykorzystywały możliwości rynkowe, nawet w obliczu niepewności związanej z Brexitem.

W miarę zbliżania się terminu

Niektóre agencje, w zależności od sektora, w którym rekrutują i charakteru ich klientów, mogą odczuć większy wpływ niż inne. Ich klienci mogą wahać się, czy nacisnąć przycisk zatrudniania w dniach poprzedzających ostateczny termin, jednak nie spodziewam się, aby było to powszechne zjawisko.

Podsumowując, jeśli firma z naszego sektora posiada plan awaryjny, aby przygotować się na brak Brexitu i korzysta z możliwości dywersyfikacji, wpływ na działalność rekrutacyjną powinien być bardzo niewielki.

Podziel się tym wpisem:

Share on LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email