Dla każdego z nas, zaangażowanych w rozwój firmy, posiadanie odpowiedniego zespołu jest kluczowym składnikiem. Drugą częścią tego jest ich utrzymanie. Kiedy lockdown po raz pierwszy uderzył w firmy, wiele osób z przerażeniem patrzyło na oba te wyzwania. Niektórzy nadal się z tym zmagają. Wyruszyłem, aby znaleźć sekrety ekspertów, którzy triumfują.

Znajdowanie ludzi do rekrutacji

Jimmy Williams jest dyrektorem generalnym firmy Urban Jungle, która oferuje ubezpieczenia dla pokolenia najemców i millenialsów. W 2020 roku podwoili swój zespół i zamierzają zrobić to samo w tym roku. Jimmy odkrył, że są zasypywani aplikacjami, ale niekoniecznie osób o odpowiednich kwalifikacjach, więc planują poprawić filtrowanie. Zoom sprawdza się podczas rozmów kwalifikacyjnych, ale oni lubią przeprowadzać testy praktyczne, więc planują również opracować je w rozbuchanych formatach, aby zapobiec dzieleniu się nimi między kandydatami.

Jimmy mówi, że "trudniej jest dotrzeć do czyjejś osobowości, więc często zadajemy bardziej bezpośrednie pytania na ten temat. To nie jest tak, że ktoś ma w tej chwili jakieś zainteresowania pozazawodowe, więc musimy to z nich wydobyć!".

Donald Lindsay jest People Operations Director w ogromnie udanej firmie FreeAgent, która tworzy wielokrotnie nagradzane oprogramowanie księgowe w chmurze dla małych firm i ich księgowych. Podczas gdy FreeAgent ma niską rotację pracowników, kiedy Donald musiał rekrutować, on również znalazł na rynku w zeszłym roku dużą pulę zmotywowanych talentów i spodziewa się, że w tym roku będzie podobnie.

Natalie Lewis z Dynamic HR Services również uważa, że przy tak wielu dobrych ludziach, którzy zostaną zwolnieni, pula talentów będzie duża w 2021 roku, ale kluczem będzie ich selekcja. Wybór jest jeszcze bardziej wszechstronny niż dotychczas. Przedsiębiorcy na całym świecie nie są już ograniczeni do zatrudniania pracowników na poziomie lokalnym czy nawet krajowym. Globalna firma w San Francisco może zatrudnić kogoś, kto mieszka w odległej kornwalijskiej chacie. Ale wyciągnięcie dokładnie tej właściwej ryby z ogólnoświatowego oceanu będzie wyzwaniem dla każdego, kto zajmuje się rekrutacją w 2021 roku.

Integracja po rekrutacji:

Zarówno Jimmy, jak i Natalie zgadzają się, że największym wyzwaniem jest często nie rekrutacja, ale integracja ich na odległość. "To nie jest tak, że może się zdarzyć przez osmozę lub w dół pubu," Jimmy wskazuje. Urban Jungle zachęca każdego w swoim zespole, aby wnosił do pracy swoją osobowość, ale Jimmy przyznaje, że jest to trudne do zrealizowania.

Firmy muszą stworzyć kluczowy element akceptacji wizji, misji i kultury, co stanowi sedno wyzwania związanego z blokadą, które Natalie opisuje jako behawioralny onboarding. "Wcześniej, gdy ludzie przebywali razem w biurze, nowym pracownikom o wiele łatwiej było przyswoić sobie kulturę i zinternalizować ją na podstawie ludzi wokół nich, tego, co słyszą i widzą, ucieleśnionego w fizycznym pomieszczeniu". Jeśli nie dzieje się to naturalnie, liderzy muszą ją stworzyć.

Natalie uważa, że firmy, które są otwarte na zmiany i adaptację, prosperują i podaje Gitlab jako doskonały przykład. Mają płaską strukturę, dużą odpowiedzialność i poczucie odpowiedzialności. Natalie wierzy, że nawet po pandemii, firmy tego typu zachowają hybrydowy charakter pracy.

FreeAgent przestawił całą firmę na pracę zdalną w marcu zeszłego roku i szybko przystosował się do wirtualnej rekrutacji. Donald mówi, że oznaczało to zarówno aktualizację ich przewodników i procesów rozmów kwalifikacyjnych, tak aby obejmowały one ustawienia online, jak i podniesienie kwalifikacji pracowników, aby mogli odpowiednio zarządzać i prowadzić tę pracę.

"Nawet przed pandemią," dodaje Donald, "zastanawialiśmy się, jak możemy wzmocnić doświadczenie pracowników we FreeAgent. W 2021 roku będziemy budować na tych silnych fundamentach".

Tworzenie kultury i zatrzymanie pracowników od pierwszego dnia

Poprosiłem wszystkich trzech moich ekspertów o ich najważniejsze wskazówki, praktyki, które ich zdaniem najlepiej sprawdzają się w budowaniu i utrzymywaniu świetnych zespołów w nowych czasach:

Najważniejsze wskazówki Jimmy'ego:

  • Jimmy mówi, że pracują "bardzo ciężko, aby utrzymać zespół zarówno produktywny, jak i szczęśliwy". "Staramy się utrzymać nasz zwykły poziom przejrzystości, mimo że znajdujemy się w fizycznie innej przestrzeni, co sprawia, że jest to trudne". Jedną z rzeczy, którą robią, aby zachować przejrzystość, jest to, że niektórzy starsi członkowie zespołu mają teraz "otwarte 1-2-1" ze swoimi bezpośrednimi podwładnymi, tak aby młodsi członkowie zespołu mogli podsłuchiwać, co się dzieje, tak jak w biurze".
  • Druga środa w miesiącu to "Workmate Wednesday", czyli po prostu pogawędki ze współpracownikami poza pracą.
  • Wykorzystują również swój budżet socjalny, aby wysyłać ludziom drobne przysmaki pocztą i organizować spotkania towarzyskie na odległość. "Zdalne przygotowywanie koktajli na przyjęcie świąteczne było genialne", dodaje Jimmy. Ponadto, po stwierdzeniu, że około 20% ich zespołu cierpiało z powodu złego stanu zdrowia psychicznego po rozpoczęciu lockdownu w 2020 roku, zamienili budżet socjalny na fundusz zdrowia psychicznego, oferując doradztwo i sesje jogi zamiast drinków po pracy. Wygląda na to, że to pomogło i zespół lepiej radzi sobie z blokadą".

Najważniejsze wskazówki Donalda to:

  • Donald uważa, że "elastyczne warunki pracy staną się nową normą, jeśli chodzi o przyszłą rekrutację, z mniejszą liczbą stanowisk wymagających pełnego etatu w naszej siedzibie. Będzie więcej hybrydowego podziału między pracą w biurze a pracą zdalną w domu. Uważa on, że ten rodzaj elastyczności będzie prawdopodobnie ważnym czynnikiem dla wielu kandydatów w przyszłości, więc ważne jest, aby dostosować się i spełnić te oczekiwania tak szybko, jak to możliwe.
  • Donald planuje również wzmocnić FreeAgent w zakresie progresji i rozwoju osobistego. Będą oferować ludziom możliwość podnoszenia kwalifikacji, a także odkrywania innych karier w ramach FreeAgent.
  • Będą również dążyć do poprawy takich rzeczy jak przedziały płacowe, przepływy między działami, elastyczne warunki pracy i planowanie sukcesji, "tak aby pracownicy czuli się odpowiednio doceniani i pielęgnowani."
  • FreeAgent również nieustannie przegląda pakiety świadczeń pracowniczych, aby zapewnić, że są one tak silne, jak to tylko możliwe. Donald wierzy, że "jeśli nasi ludzie nie czują, że mają głos lub nie są doceniani, po prostu nie będziemy w stanie zatrzymać niesamowitych talentów, które tu mamy."

Najważniejsze wskazówki Natalie to:

  • Dla Natalie, wszystko polega na budowaniu kultury. Jedna wskazówka jest taka, że każdy w zdalnym zespole powinien mieć otwarte google hangouts przez cały dzień. Ludzie, którzy mogą się widzieć, robią zasadniczą różnicę, jeśli chodzi o izolację. Zawsze mogą wyciszyć się na wypadek ważnego połączenia.
  • Zaleca też, aby kilka razy dziennie wymuszać wirtualne spotkania przy kawie. Z jej doświadczenia wynika, że ludzie na początku chętnie biorą udział, a potem tracą zainteresowanie, więc trzeba ich naprawdę zachęcać, dopóki nie zobaczą korzyści, które są ogromne.
  • Natalie twierdzi, że aby utrzymać zespoły, kultura współczucia i elastyczności będzie w przyszłości absolutnym kluczem. Wiele osób musi łączyć pracę i obowiązki rodzinne w czasie tych przestojów i potrzebują zrozumienia i elastyczności, aby pozostać zaangażowanymi i szczęśliwymi.

Kierując się opiniami ekspertów, dochodzę do wniosku, że wyzwaniem na rok 2021 będzie wybór odpowiednich talentów z ogromnej globalnej puli. Integracja ma kluczowe znaczenie dla kultury. A jeśli chodzi o zatrzymanie pracowników, kluczowymi słowami są elastyczność, przejrzystość, współczucie i okazywanie wartości swojemu zespołowi w każdy możliwy sposób. Tak jak było zawsze, ale jeszcze bardziej.

Jan Cavelle ma za sobą kilkadziesiąt lat zakładania mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, a obecnie jest niezależną pisarką i autorką. W trakcie swojej kariery zawodowej pracowała nad różnymi kampaniami, aby wspierać i zachęcać innych przedsiębiorców. Jej pierwsza książka to "Skala sukcesu: Expert Insights into Growing Your Business, Bloomsbury Business, 2021.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email