W ciągu całego życia zawodowego nadejdzie moment, w którym będziesz musiał odejść z pracy. Może to być mieszanka emocji - może być Ci smutno, że opuszczasz miejsce, w którym byłeś od lat, lub możesz być podekscytowany nowym doświadczeniem i możliwościami - jednak zawsze najważniejsze jest, abyś odszedł z tego stanowiska z godnością.

Możesz próbować rozgniewać wszystkich, z którymi pracowałeś, i odejść ze złą reputacją, ale to tylko zaszkodzi twoim przyszłym perspektywom. Zawsze, gdy odchodzisz z pracy, postaraj się, aby przejście było jak najczystsze i jak najłatwiejsze, zachowując się jak prawdziwy profesjonalista, wykonując poniższe 5 kroków:

1) Złóż wypowiedzenie - wcześnie i profesjonalnie

Kiedy odchodzisz z pracy, wręczenie wypowiedzenia może być jednym z najbardziej nerwowych doświadczeń. Twój umysł będzie wypełniony wszystkich możliwych wyników, i będziesz czuć się jak jesteś zawodzi ludzi.

Jeśli jednak zrezygnujesz tak wcześnie, jak to możliwe, i w sposób niezwykle profesjonalny i uprzejmy, nie będzie się o co martwić. Bądź szczery wobec swojego szefa i powiedz mu, dlaczego się przenosisz, i daj mu czas potrzebny na znalezienie osoby, która zastąpi Cię w Twojej roli. Wszystko będzie działać doskonale.

2) Bądź pozytywny

Każdy ma wzloty i upadki przez cały cokolwiek w życiu, a to samo można powiedzieć o swojej pracy. Zawsze są niepowodzenia i knock-downs, ale poświęć trochę czasu, aby usiąść i spojrzeć wstecz na wszystkich pozytywnych momentów swojej pracy - czy masz iść do niesamowitego wydarzenia? Nauczyłeś się nowej umiejętności? Czy poznałeś wielu nowych przyjaciół z kolegami z zespołu?

Nie skupiaj się na negatywach, ale celebruj pozytywy!

3) Odpowiednio przepracuj swój okres wypowiedzenia

Po poinformowaniu wszystkich, że wyjeżdżasz na nowe pastwiska, możesz czuć się skłonny do wyłączenia się psychicznie i po prostu zobaczyć swój czas. Jednak to nie pomoże Ci (jak będziesz się nudzić), a to z pewnością nie pomoże firmie.

Wykorzystaj swój okres wypowiedzenia, aby upewnić się, że zakończysz komunikację z klientami (i przekazać wszystkie obowiązki nowej osobie), a dlaczego nie przekazać mądrości kolegom z zespołu poprzez kilka sesji burzy mózgów? Być może posiadasz wiedzę, którą oni chcieliby zdobyć, a teraz jest na to idealny czas!

4) Powiedz "dziękuję"

Przez lata, będzie wiele osób, które pomogły Ci dostać się do miejsca, w którym jesteś teraz - i ważne jest, aby być wdzięcznym. Upewnij się, że wysyłasz wiadomości z podziękowaniami do wszystkich klientów, z którymi pracowałeś, i dostać kartę z podziękowaniami dla pracodawcy. Podziękuj w jasny sposób i podkreśl, co zyskałeś dzięki swojemu stanowisku.

5) Świętuj w dobrym stylu

W ostatnich dniach pracy zorganizuj wyjście na drinka z kolegami, aby uczcić czas, który spędziłeś w ich firmie. Dlaczego nie zrobić z tego wieczoru i nie porozmawiać o swoich wspomnieniach? Nie ma nic złego w świętowaniu czegoś pozytywnego, co udało Ci się zrobić, a pokazanie, że cieszyłeś się swoim stanowiskiem jest najlepszym sposobem.