Czasami naprawdę trzeba spojrzeć dwa lub trzy razy, aby dostrzec osobę kryjącą się za tatuażem lub lwa w owczej skórze. Osądzenie kogoś i wywarcie pierwszego wrażenia zajmuje nam zaledwie jedną dziesiątą sekundy, a nasza pewność siebie w tworzeniu wrażenia wzrasta wraz z czasem potrzebnym do jego powstania. Nie tylko potrzebujemy milisekund, aby dowiedzieć się, czym jest coś, co widzimy po raz pierwszy, ale także decydujemy, czy nam się to podoba, czy nie!

Dwie rzeczy przypomniały mi o sile pierwszych wrażeń, niedawna ankieta na LinkedIn sugeruje, że 25% ludzi podejmuje decyzję w wywiadzie w ciągu pierwszych kilku minut rozmowy. Następnie kandydat, który planował zadzwonić do dyrektora naczelnego organizacji, do której się zgłosił, był zaskoczony, gdy powiedziałem: "nigdy nie dostajesz drugą szansę, aby pierwsze wrażenie rutynowe". Był naprawdę zdumiony. Nie przyszło mu do głowy, że ta niezobowiązująca rozmowa może mieć decydujący wpływ na jego karierę.

Biorąc pod uwagę, że ludzie tworzą wrażenia o nas cały czas, nie tylko w wywiadach, ale w spotkaniach, na korytarzu, kiedy spotykamy nowego kolegę, menedżera partnera; musimy być świadomi faktu, że nasz profil LinkedIn, nasza rozmowa telefoniczna lub nasze CV wszystko projekt obraz tego, co jesteśmy jak. Twoja reputacja idzie przed tobą to kolejna prawda, której nie powinniśmy ignorować.

Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasi odbiorcy wywierają pierwsze wrażenie i istnieje wiele porad dotyczących uśmiechania się, mocnego uścisku dłoni i błyszczących butów.

Znacznie mniej jest porad na temat tego, jak poprawić naszą własną zdolność do skutecznego i trafnego dokonywania tych błyskawicznych osądów. Gladwell w swojej książce "Mrugnięcie okiem" twierdzi, że te prymitywne (i bardzo przydatne) zdolności do szybkiego oceniania osoby (wroga lub przyjaciela) mogą być zarówno wykształcone, jak i kontrolowane, a kiedy się psują, psują się z określonych i spójnych powodów.

Możemy zacząć identyfikować, jakie są te powody poprzez zrozumienie naszych własnych uprzedzeń, aby zakwestionować w momencie nasze własne procesy myślowe. Możemy trenować siebie, aby zawiesić osąd, nie etykietować i nie kategoryzować w tych pierwszych 7 sekundach. Możemy ćwiczyć się w słuchaniu osoby, z którą się spotykamy, w patrzeniu na świat z jej perspektywy, w znajdowaniu wspólnej płaszczyzny porozumienia i budowaniu empatii.

Możemy obiektywnie spróbować porównać dane z naszymi rzeczywistymi doświadczeniami. Rozważmy daną osobę w innym świetle: "gdyby ta osoba była mniejsza, co bym pomyślał? Gdyby ta osoba nie miała tatuaży, co bym pomyślał? Gdyby ta osoba była już moim pracownikiem, co bym pomyślał...".

Podjęcie działań i podjęcie niezbadanych decyzji na tych pierwszych wrażeniach może oddalić kogoś, kto może mieć prawdziwą wartość w twoim życiu, przywiązać się do kogoś, kto szybko okazuje się być w stanie przynieść mniejszą wartość niż początkowo myślałeś, lub jeszcze gorzej, kto ma destrukcyjny i negatywny wpływ na ciebie. Nieustannie się ucz i stawiaj sobie wyzwania, aby przezwyciężyć swoje uprzedzenia i uprzedzenia. I nadal doskonal te uśmiechy i błyszczące buty... mogą się one liczyć bardziej niż myślisz!

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email