Choć trudno w to uwierzyć, rok 2020 w końcu dobiega końca. Ten rok przyniósł więcej wyzwań niż oczekiwano, a większość z nich jest jeszcze daleka od zakończenia. Jednak w miarę zbliżania się świąt, wiele osób cieszy się na bardzo potrzebną przerwę, spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną oraz odzyskanie sił po najbardziej wyczerpującym psychicznie roku w najnowszej historii.

Dla wielu pracowników koniec każdego roku jest naznaczony świąteczną imprezą biurową - skrzyżowaniem pracy i zabawy, kiedy współpracownicy, którzy zazwyczaj rozmawiają tylko o sprawach związanych z pracą, mogą się spotkać, zjeść, wypić i nawiązać kontakty towarzyskie. Ale jak wszyscy wiemy, nic w 2020 roku nie jest typowe, a COVID-19 zmieni obchody końca roku, tak samo jak konfiguracje biur, miejsca spotkań, dojazdy i cele przychodowe.

Istnieje prawdopodobieństwo, że tradycyjne świąteczne przyjęcia biurowe w 2021 roku będą rzadkością, a wytyczne dotyczące dystansu społecznego uniemożliwią bliskie spotkania, które sprawiają, że są one przyjemne. Biorąc pod uwagę, że świat wciąż uczy się, jak zachować równowagę między życiem zawodowym i osobistym w obliczu globalnej pandemii, wiele świątecznych imprez w pracy odbędzie się w tym roku wirtualnie lub zostanie przełożonych na przyszły rok. Dla tych, którzy lamentują nad odwołaniem tradycyjnego spotkania w biurze, oto kilka alternatywnych sposobów na świętowanie w tym sezonie wakacyjnym.

Bądź wdzięczny

Jeśli masz to szczęście, że zastanawiasz się, jak powinny wyglądać tegoroczne obchody świąt w twojej firmie, oznacza to, że nadal jesteś zatrudniony. Mimo, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zatrudnienie znacznie się poprawiło, w październiku około 5,3 miliona pracowników w USA otrzymywało wypłatę w zeszłym sezonie świątecznym, ale od tego czasu zostali zwolnieni. Jeśli udało Ci się przejść przez próby i trudności roku 2020, jesteś zdrowy i nadal masz dobre zatrudnienie, to jest to powód do świętowania.

Pomagaj innym

Przez cały czas trwania pandemii, na LinkedIn często udostępniany był pewien post. Stwierdza on: "Jeśli zostałeś ostatnio zwolniony lub zwolniony z pracy, nie wahaj się skontaktować ze mną i daj mi znać, czy mogę pomóc". Dalej jest mowa o doradztwie zawodowym, rozmowie, skontaktowaniu się z osobą poszukującą pracy lub napisaniu rekomendacji, stwierdzając, że "wszyscy jesteśmy w tym razem". Chociaż ten post powstał miesiące temu, to ucieleśnia ducha wakacji. Nie musisz pracować w branży rekrutacyjnej, aby pomóc połączyć kogoś w potrzebie z jego następną szansą na pracę i dać mu prezent, który będzie naprawdę cenił.

Dotrzyj do innych

Rok 2020 był rokiem dystansu społecznego. Wielu z nas nie postawiło stopy w biurze od marca i tęskni za interakcją z naszymi współpracownikami. Podczas gdy okazjonalne wirtualne happy hour mogą pomóc w utrzymaniu kontaktu, nie zastąpią one świątecznych spotkań, które ominą nas w tym roku. Dla niektórych radzenie sobie z ekstremalną izolacją było największym wyzwaniem, jakie postawiła przed nimi pandemia, a biorąc pod uwagę wątpliwą datę powrotu do biura, ta izolacja przedłuży się do świąt. W tym sezonie, znajdź czas, aby dotrzeć do kogoś, kogokolwiek, i daj mu znać, że myślisz o nim. Ci, którzy żyją samotnie, a zwłaszcza ci, którzy niedawno wyleczyli się z COVID-19, mogą Ci powiedzieć, ile to znaczy.

Wolontariat lub darowizna

W czasie świąt nigdy nie brakuje działań wolontariackich, a w tym roku organizacje charytatywne prawdopodobnie bardzo poważnie potraktują kwestię społecznego dystansu i higieny. Pracodawcy mogą rozważyć zorganizowanie imprezy w dziale lub w całej firmie i zapewnienie płatnych godzin wolontariatu dla uczestników. Ci, którzy niechętnie podejmują się wolontariatu osobistego, mogą zorganizować zbiórkę żywności, odzieży lub zabawek dla potrzebujących, umożliwiając pracownikom podrzucanie przedmiotów lub przekazywanie pieniędzy na ten cel. Pracodawcy mogą również rozważyć przekazanie pieniędzy, które wydaliby na świąteczne przyjęcie biurowe, na cele charytatywne - praktyka ta staje się coraz bardziej powszechna w ostatnich latach. Nie wszyscy będą czuli się komfortowo w roli wolontariuszy w tym roku i nie wszyscy mają pieniądze, aby przekazać darowiznę, ale proste wyszukiwanie w Google prawdopodobnie zwróci kilka możliwości w Twojej społeczności, aby oddać się tym, którzy są w potrzebie.

Rok refleksji

Niemal niemożliwe jest zmierzenie zmian, jakie zaszły na świecie w 2020 roku, a dla wielu tegoroczna świąteczna impreza biurowa może przypominać spotkanie Zoom. Nie oznacza to jednak, że nie ma powodów i okazji do świętowania. Przy odrobinie szczęścia, świat wznowi spotkania towarzyskie na długo przed grudniem przyszłego roku i wszyscy będziemy mogli cieszyć się na tradycyjne świąteczne uroczystości w 2021 roku. Ale w tym roku, świąteczne obchody mogą przybrać inną formę i głębsze znaczenie. Co to będzie oznaczać dla Ciebie?