Kilka miesięcy temu zostałem wynajęty, aby znaleźć kierownika medycznego dla rozwijającej się firmy biotechnologicznej. Hiring Manager określił wszystkie oczekiwane kryteria podczas naszej odprawy i wtedy stało się coś niezwykłego. "Nie musisz znaleźć mi ładnego CV" - poinstruowała. "Jestem zadowolony z niechlujnego.

Wiesz, to w porządku, jeśli znajdziesz kogoś z różnorodnymi doświadczeniami lub kogoś, kto wziął trochę wolnego lub podróżował po świecie, czy cokolwiek innego." Jako dumny właściciel niechlujnego - aka nietradycyjnej ścieżki kariery - CV, byłem ekstatycznie zadowolony z tej instrukcji.

Zrozumienie mojej radosnej reakcji wymaga zapewne odrobiny tła. Widzisz, trzydzieści lat temu, złożyłem wniosek do szkoły prawniczej z dyplomem farmacji i dwa lata doświadczenia w przemyśle farmaceutycznym pod moim pasem. Nadal pamiętam ukłucie czytając mój Harvard Law School list odrzucenia, który wyraźnie stwierdził, że mój 5-letni stopień farmacji jest "szkolenie zawodowe" nie nadaje się do studiów prawniczych. Na szczęście, zawsze byłem typem, aby wytrwać i otrzymał mój stopień prawa, pomimo tych wąskich odrzuceniach umysłowych - wykonując całkiem dobrze, dziękuję, mimo mojego rzekomego braku fundamentów edukacyjnych.

Następnie przetrwałem rozmówców, którzy mówili mi, że wyglądam na "niestabilnego" zawodowo i wylądowałem w najlepszej międzynarodowej firmie prawniczej. Spędziłem następne 14 lat na rozwijaniu kariery prawniczej, osiągając nawet upragniony kamień milowy w postaci partnerstwa. Kolejna dekada przyniosła jednak jeszcze wspanialszy bałagan. Życie na emigracji w dwóch różnych krajach europejskich jako podróżująca małżonka i mama, oraz moja obecna (być może trzecia) ewolucja kariery do Partnera w butikowej (prowadzonej przez kobiety) firmie executive search.

Teraz, kiedy przedstawiam komuś moją historię zawodową, najczęstszym słowem, które do mnie wraca jest "imponująca". A co ważniejsze, w mojej obecnej roli dosłownie wszystkie moje doświadczenia życiowe są istotne z punktu widzenia zawodowego. Biorąc pod uwagę historyczną reakcję na moją nietradycyjną ścieżkę kariery, obecna reakcja na moje "niechlujne" CV zawsze wywołuje uśmiech na mojej twarzy.

Co więc dokładnie się zmieniło, aby zwiększyć wiarygodność nietradycyjnego CV? Odpowiedź jest prosta. Trendy w biznesie life sciences tworzą środowiska pracy, które są coraz bardziej dynamiczne (tj. ładne słowo dla bałaganu), przesuwając rodzaje kompetencji potrzebnych do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Presja na zwiększenie innowacyjności i szybkości wprowadzania produktów na rynek - przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności, bezpieczeństwa i jakości - tworzy model biznesowy, w którym współpraca międzyfunkcyjna i sojusze zewnętrzne są normą.

Big Data, digitalizacja i sztuczna inteligencja drastycznie zmieniają zakres i wpływ produktów, usług i działań. Medycyna precyzyjna i spersonalizowana tworzą modele świadczenia opieki zdrowotnej, które dosłownie demontują ustalone normy leczenia. Zrównoważony rozwój ekosystemów opieki zdrowotnej przy ograniczonych zasobach wymaga, aby dostęp pacjentów do leczenia był uzależniony od wartości. Ponadto zmiany w globalnej demografii pacjentów, wymagania i możliwości rynków wschodzących oraz coraz większa liczba kobiet w grupie utalentowanych pracowników stawiają przed branżą
różnorodności, które wymagają międzykulturowego zrozumienia i integracji.

W środowisku, w którym zmiana jest stała i potrzebna jest duża elastyczność i ciekawość, właściciele nietradycyjnych CV nagle posiadają cechy, które są rozpoznawalne jako cenne dla sukcesu biznesowego.

Właściciele nietradycyjnych CV udowodnili swoją zdolność do kwestionowania status quo, co jest atrybutem niezbędnym do napędzania i/lub przyjmowania kreatywnych i innowacyjnych sposobów pracy. Elastyczność i odporność na zmiany są pochodną zarówno osobistych, jak i zawodowych wyborów życiowych.

Życie i praca w środowisku międzynarodowym sprzyjają zrozumieniu wielokulturowości. Angażowanie się w role wielofunkcyjne lub doświadczenia edukacyjne zwiększa wkład i współpracę.

Jaka jest więc nasza rada? Jeśli jesteś profesjonalistą o nietradycyjnej ścieżce kariery, przyjrzyj się kompetencjom, które zdobyłeś w wyniku różnorodnych doświadczeń zawodowych i życiowych i wyeksponuj je z przekonaniem w swoim nieuporządkowanym CV. Nie musisz przepraszać.

Jeśli jesteś menedżerem zatrudniającym, nie bój się niechlujnego CV. Nietradycyjni kandydaci mogą po prostu posiadać wszystkie kompetencje, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w Twoim pełnym wyzwań i dynamicznym globalnym środowisku.

O autorze: Rosalie Harrison jest Partnerem w Borderless Executive Search. Borderless zajmuje się wyszukiwaniem i pozyskiwaniem kadry kierowniczej wyższego szczebla dla międzynarodowych firm z sektorów Life Sciences, Chemicznego, Przetwórczego i Spożywczego. Firma identyfikuje liderów na stanowiska zarządcze, a także na stanowiska kierownicze wyższego szczebla, finansowe, kadrowe, administracyjne, marketingowe i sprzedażowe, operacyjne, logistyczne, badawczo-rozwojowe oraz specjalistyczne.

Podziel się tym wpisem:

Share on LinkedInUdostępnij na TwitterzeShare on FacebookUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email