Na trudnym rynku pracy niezwykle istotne jest posiadanie wysoce efektywnego zespołu ds. pozyskiwania talentów (TA) oraz kompleksowej strategii pozyskiwania i zatrudniania najlepszych kandydatów dla Twojej organizacji. A ponieważ coraz więcej firm szuka możliwości outsourcingu tej funkcji, aby uzyskać lepsze wyniki, pojawia się kilka pytań: Jaka jest różnica między dostawcą usług outsourcingu procesów rekrutacyjnych (RPO) a agencją doradztwa personalnego? Dlaczego organizacje wybierają RPO zamiast agencji rekrutacyjnych i vice versa?

Główną różnicą między nimi jest poziom zaangażowania i oddania, jakie zapewniają organizacjom. RPO odgrywają bardziej praktyczną rolę, pozycjonując się jako długoterminowy partner, a nie jako dostawca transakcyjny. Ściśle współpracują z zespołami HR, aby dostosować strategię do konkretnych potrzeb organizacji. Ponadto, RPO oferują szerszy zakres możliwości, w tym rozwiązania technologiczne, markę pracodawcy, doświadczenie kandydata i kompleksowe podejście do talentów.

W przeciwieństwie do agencji rekrutacyjnych, rekruterzy RPO zajmują się obsadzaniem otwartych stanowisk dla jednej organizacji i w większości przypadków rekrutują jako ta firma. Rekruterzy RPO kontaktują się z kandydatami pod marką swojego klienta, a nie jako organizacja zewnętrzna - w rezultacie kandydaci otrzymują od zatrudniającej ich organizacji doświadczenie zgodne z jej marką.

Chociaż zarówno agencje rekrutacyjne, jak i RPO mogą pomóc organizacjom w angażowaniu i zatrudnianiu talentów, różnią się one znacznie pod względem zakresu, podejścia i ogólnego wpływu. Skąd więc wiadomo, która z nich jest odpowiednia dla Twojej firmy?

Rozważając swoje opcje, zadaj sobie trzy pytania, aby określić, czy Twoje potrzeby najlepiej zaspokoi RPO czy agencja rekrutacyjna:

1. Czy szukasz kilku pracowników, czy chcesz rozwinąć swoją strategię zatrudniania?

Pierwsze pytanie jest najłatwiejsze do odpowiedzi. Czy masz problemy z obsadzeniem konkretnego stanowiska i potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiednich kandydatów? A może chcesz zmienić sposób, w jaki Twoja organizacja podchodzi do rekrutacji w całości lub dla konkretnych rodzin stanowisk?

Jeśli odpowiedź jest pierwsza opcja, agencja zatrudnienia jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Jednorazowe zatrudnienie i inne bardziej tymczasowe poprawki są najlepiej pozostawić do agencji zatrudnienia, które mogą już reprezentować kandydatów w danej dziedzinie.

Jeśli szukasz zmienić swoją strategię wypełniania rurociągu talentów, współpraca z RPO jest lepszym rozwiązaniem. RPO integruje się bardziej bezpośrednio z Twoją firmą, aby zrozumieć kulturę firmy, ustalić długoterminowe cele i rozwijać strategię pozyskiwania talentów, aby sprostać zarówno krótko-, jak i długoterminowym celom. RPO nie pojawiają się i nie odchodzą, aby zapełnić jedno lub dwa wolne stanowiska - zamiast tego pomagają zbudować trwałe rozwiązanie, które pozwoli zdobyć niesprawiedliwą część talentów. Zrozumienie, czego oczekujesz od partnera w zakresie pozyskiwania talentów - zwłaszcza w odniesieniu do czasu trwania i celów relacji oraz zaangażowania - jest kluczem do określenia, czy RPO lub agencja rekrutacyjna jest odpowiednia dla Twojej organizacji.

2. Czy chcesz, aby relacja była bardziej transakcyjna czy oparta na współpracy?

Kolejnym aspektem, który należy rozważyć, jest charakter relacji, jaką chcielibyśmy nawiązać. Agencje zatrudnienia mają tendencję do bardziej transakcyjne partnerstwa - wysłać im rolę chcesz wypełnione, a agencja zatrudnienia zapewnia kandydatów do wywiadu. Jest to często dobre rozwiązanie dla ról niszowych, jak agencje rekrutacyjne mogą specjalizować się w konkretnych zestawów umiejętności kandydatów.

RPO wymagają bardziej zespołowej relacji, ponieważ działają jako ramię pozyskiwania talentów w Twojej organizacji. RPO nie powinno być postrzegane jako dostawca - jest to partner, który ściśle współpracuje z zespołem klienta, aby zrozumieć jego działalność, ustanowić nowe procesy i narzędzia oraz osiągnąć pożądane wyniki w zakresie talentów. Nie jest to inwestycja krótkoterminowa ani niewymagająca dużego wysiłku, ale taka, która wymaga zaangażowania obu stron, aby zapewnić sukces. Jeśli szukasz sytuacji typu "ustaw i zapomnij", RPO prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Ale jeśli chcesz wykorzystać siłę, doświadczenie i wiedzę zespołu, który może wprowadzić długoterminowe zmiany w Twojej firmie, możesz potrzebować czegoś więcej niż agencji rekrutacyjnej.

3. Czy chcesz być mistrzem zmian?

Decyzja o skorzystaniu z usług RPO jest dla decydentów znaczącą inwestycją, a liderzy talentów powinni być przygotowani na przecierać nowe szlaki. Outsourcing pozyskiwania talentów dla kilku pracowników ma znacznie inny zakres niż współpraca z organizacją, która ma na celu ewolucję strategii rekrutacyjnej. Jeśli jesteś gotowy, aby dokonać prawdziwej zmiany w swojej organizacji, RPO jest właśnie dla Ciebie.

Ponieważ RPO jest w końcu przedłużeniem Twojego zespołu talentów, zaufanie i elastyczność są kluczowe. Zbudowanie zaufania z partnerem i zapewnienie czasu na wprowadzenie i ustabilizowanie nowych metod pracy są kluczowe dla sukcesu outsourcingu pozyskiwania talentów. Poszukaj dostawcy, który rozumie i podziela Twoje wartości.

Jeśli chodzi o pozyskiwanie talentów, masz więcej opcji niż kiedykolwiek. Zarówno agencje doradztwa personalnego, jak i RPO mogą być doskonałymi zasobami dla Twojej firmy. Znając swoje krótko- i długoterminowe cele, oczekiwania wobec partnera i poziom komfortu w prowadzeniu zmian, możesz określić, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni.

O autorze: Tara Cassady, jest wiceprezesem wykonawczym, w firmie Cielo.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInShare on TwitterUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email