Zaangażowanie pracowników jest pojęciem często ignorowanym przez organizacje. Po zatrudnieniu kandydata, firmy nie planują żadnych strategii ani polityk, które mogłyby utrzymać entuzjazm pracownika w pracy. Jest to istotny aspekt utrzymania pracownika i promuje stabilność wśród pracowników, co pozwala na dłuższe pozostanie w firmie.

Zanim dowiesz się, dlaczego zaangażowanie pracowników jest niezbędne, musisz zrozumieć różne kategorie pracowników:

  • Zaangażowani pracownicy to tacy, którzy traktują swoją pracę jak swój drugi dom. Biorą pełną odpowiedzialność i własność za swoją pracę i pozostają lojalni wobec organizacji. Są nadchodzącymi liderami i pozostają w firmie na dłużej.
  • Niezaangażowani pracownicy to ci, którzy są całkiem zadowoleni ze swojej pracy, ale robią tylko to, czego wymaga ich profil zawodowy. Nie pracują na rzecz misji, celów i wartości firmy. Jednak dzięki odpowiedniemu podejściu możesz przekształcić ich w zaangażowanych pracowników.
  • Pracownicy niezaangażowani nie mają zapału do pracy. Rozprzestrzeniają negatywne nastawienie w organizacji, mówiąc o tym, jak bardzo są niezadowoleni z pracy i kultury biurowej. Istnieje niewielka szansa, że uda Ci się przekształcić ich w zaangażowanych pracowników.

Według Mental Health America, niezaangażowani pracownicy powodują ogromne straty w produktywności - od 450 do 500 miliardów dolarów rocznie. Co więcej, tylko ⅓ amerykańskich pracowników jest zaangażowana w swoim miejscu pracy.

Wynika z tego rosnąca potrzeba angażowania pracowników na wysokim poziomie, aby zapewnić większą produktywność i lepsze wyniki. Oto jak menedżerowie HR mogą poprawić zaangażowanie swoich pracowników:

1. Daj odpowiednie narzędzia do pracy

Satysfakcja z pracy w dużej mierze zależy od infrastruktury firmy. Oznacza to opracowanie procesów i dostarczenie pracownikom narzędzi, za pomocą których będą mogli wykonać swoją pracę. Musisz znaleźć narzędzia, które mogą zwiększyć produktywność pracowników. Dzięki wyraźnym procesom mogą oni szybko wykonać zadanie i zwiększyć swoją efektywność.

2. Zapewnij szkolenia

Pracownicy szukają kultury, która oferuje ciągły rozwój. Chcą pracować w organizacji, w której mogą zobaczyć rosnący wykres w swojej karierze. Ważne jest, aby zapewnić regularne szkolenia dla pracowników, aby pomóc im zdobyć więcej umiejętności. Zorganizuj szkolenie i zapisz swoich pracowników do tego samego. To zapewni im poczucie przynależności do organizacji, a oni będą czuć się zmotywowani, gdy uczą się czegoś nowego.

3. Uznanie

Nie ma wątpliwości, że docenianie pracowników za dobrą pracę jest kluczem do efektywnego zaangażowania pracowników. Dawanie im nagród w postaci kuponów upominkowych i świadczeń pieniężnych jest bardzo zachęcające. Przeprowadzaj comiesięczne spotkania i doceniaj wysiłki pracowników.

4. Wprowadź otwartą komunikację

Jasna komunikacja daje wgląd w to, co dzieje się w umyśle pracownika. Dowiedz się, jak czują się Twoi pracownicy, przeprowadzając ankiety, spotkania zespołu i korzystając z pudełek na sugestie. Bądź dobrym słuchaczem. Zachęcaj ich do wypowiadania się, abyś mógł wprowadzać zmiany, które uważasz za słuszne.

5. Dziel się liczbami

Twoi pracownicy powinni wiedzieć, co dzieje się w firmie. Muszą być świadomi liczb. Dziel się z nimi każdą dobrą i złą wiadomością, aby czuli się częścią organizacji.

6. Promuj kulturę firmy

Wyjaśnij swoim pracownikom kulturę firmy, która obejmuje cele, misję i wartości. Zachęcaj ich do dopasowania się do systemu poprzez wymienianie korzyści.

7. Zaangażuj od samego początku

Najlepszym sposobem, aby zabić entuzjazm pracownika jest dając mu monotonne zadanie wypełniania formularzy w dniu jego dołączenia. Możesz zmienić tę koncepcję, wprowadzając pracowników prosto do pracy. Dołącz do niego mentora lub kolegę z pracy, aby poczuł się zaangażowany i stał się częścią firmy już od pierwszego dnia.

8. Regularne informacje zwrotne

Częste udzielanie pracownikom informacji zwrotnej jest bardziej zachęcające niż omawianie jej co roku podczas oceny wyników pracy. Terminowa ocena wyników pomaga im w aktualizowaniu umiejętności i wykonywaniu zadań zgodnie z oczekiwaniami firmy. Wykorzystaj do tego zarówno formalne, jak i nieformalne metody komunikacji.

9. Czas na odstresowanie

Praca non-stop przez długie godziny pod presją i w deadline'ach powoduje stres wśród pracowników. Organizacje powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za to, aby ich pracownicy byli wolni od stresu i czuli się szczęśliwi w pracy. Organizuj ciekawe zajęcia, które są zarówno zabawne, jak i przydatne do nauki. Zabierz ich na wycieczki lub zorganizuj imprezy jako nagrodę roczną.

10. Oferuj równowagę między pracą a życiem prywatnym

Opcje pracy w domu i elastyczne godziny pracy dają pracownikom swobodę pracy z dowolnego miejsca w dowolnym czasie. Zapewnienie tych udogodnień spowoduje, że pracownicy będą bardziej zaangażowani niż nieszczęśliwi pracownicy pracujący w boksach od 9 do 5.

Nie istnieje żaden ukryty sekret zwiększania zaangażowania pracowników. Te proste wskazówki mogą sprawić, że Twoje miejsce pracy stanie się bardziej znaczące dla pracowników. Nie ma potrzeby inwestowania ogromnych sum pieniędzy w angażowanie pracowników. Stosując się do prostych praktyk i kreatywnych strategii, możesz szybko promować radosną kulturę pracy w swojej organizacji. W końcu zaangażowanie pracowników jest pierwszym krokiem do zbudowania szczęśliwej siły roboczej.

Bio autora: Lovepreet Dhaliwal współpracuje z RChilli Inc, wiodącym dostawcą oprogramowania do parsowania CV, które pomaga w przyspieszeniu procesu rekrutacji. MBA w HR i marketingu, ma ponad sześć lat doświadczenia zawodowego w rozwoju biznesu i sprzedaży strategicznej.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email