Jako rekruter lub menedżer ds. rekrutacji, ważne jest, aby wiedzieć, ile średnio płaci się za rolę, którą reklamujesz. Pomaga to nie tylko zachować konkurencyjność na zatłoczonym rynku, ale także pozwala na szybsze obsadzenie stanowisk i uniknięcie długich okresów negocjacji.

Aby pomóc pracodawcom i rekruterom wyprzedzić konkurencję, RS Components wykorzystało dane Office for National Statistics (ONS) do przeanalizowania wynagrodzeń na 270 stanowiskach w całej Wielkiej Brytanii, aby ujawnić najlepiej i najgorzej płatne miejsca pracy w Wielkiej Brytanii.

Średnie zarobki

Wstępna analiza danych ONS wykazała, że przeciętny pracownik w Wielkiej Brytanii będzie zarabiał £569 tygodniowo lub, innymi słowy, £29,558 rocznie. Jednak okazało się również, że zarobki te mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, wieku, a nawet płci.

Różnice w zawodach

W Wielkiej Brytanii najlepiej opłacanym zawodem jest dyrektor generalny, który zarabia średnio 97 083 funtów rocznie - o 67 525 funtów więcej niż średnia krajowa - i ponad 21 000 funtów rocznie więcej niż drugi pod względem wysokości wynagrodzenia zawód, czyli lekarz medycyny.

Analiza zarobków w Wielkiej Brytanii wykazała, że lekarze zarabiają około 75 855 funtów rocznie, tuż za nimi plasują się dyrektorzy ds. sprzedaży w marketingu, którzy otrzymują trzecią najwyższą pensję, w wysokości około 75 126 funtów rocznie.

Na drugim końcu skali, pracownicy barów otrzymują najniższe wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii, zarabiając średnio tylko £15,072 rocznie, czyli 6,4 razy mniej niż dyrektorzy generalni. Tymczasem na drugim miejscu wśród najgorzej zarabiających pracowników znajdują się kelnerzy i kelnerki, którzy zarabiają 14 104 funty mniej niż średnia krajowa, otrzymując roczną pensję brutto w wysokości 15 454 funtów (297 funtów tygodniowo).

W swojej analizie RS Components stwierdziło, że 57% z 270 zawodów zarabia mniej niż średnia krajowa. Jednak analiza wykazała również, że 94% stanowisk "zawodowych" - takich jak prawnicy, dziennikarze i redaktorzy gazet, architekci i inżynierowie budowlani - zarabia więcej niż średnia płaca.

Różnice w wieku

Według analizy RS Components dotyczącej rocznego badania godzin i zarobków (ASHE), pracownicy w wieku od 22 do 29 lat zarobią o £4,747 mniej niż wynosi średnia krajowa w Wielkiej Brytanii, otrzymując średnio £24,840 rocznie.

Podczas gdy liczba ASHE brzmi jak zdrowa pensja dla kogoś w przedziale wiekowym absolwenta, Graduate Jobs szacuje, że w rzeczywistości może to być nawet mniej; z absolwentami zarabiającymi gdzieś pomiędzy £19,000 a £22,000 rocznie.

Dla porównania, najwyższy przedział wiekowy zarabiania jest 40 do 49 lat, gdzie średnie wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii jest £ 33,246, ponad £ 3,600 więcej niż średnia płaca narodów. Tymczasem drugi co do wielkości przedział wiekowy to 30-39 lat, gdzie średnia pensja jest o £1,744 wyższa niż średnia krajowa i wynosi £31,332 rocznie.

Różnice związane z płcią

Chociaż dyskryminacja płacowa jest od dawna zakazana, RS Components, w swojej analizie płac w Wielkiej Brytanii, zauważyło, że mężczyźni zarabiają średnio o 4 144 funtów rocznie więcej niż kobiety. Podkreśla to rozbieżność, która wciąż jest plagą w miejscu pracy.

Grupa wiekowa z największą rozbieżnością płac między płciami to osoby pomiędzy 50 a 59 rokiem życia, gdzie mężczyźni otrzymują £7,950 rocznie więcej niż kobiety. Tuż za nimi plasują się osoby w wieku od 40 do 49 lat, gdzie kobiety w tej grupie wiekowej zarabiają rocznie o 7 108 funtów mniej niż mężczyźni w tym samym wieku.

Najbliżej równego wynagrodzenia są osoby poniżej 30 roku życia. Mimo że jest to pozytywny wynik, nadal istnieje różnica w wysokości 1 840 funtów rocznie między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w przedziale wiekowym od 22 do 29 lat. Nawet kobiety poniżej 21 roku życia zarabiają o 1 120 funtów mniej niż mężczyźni.

Ogólnie rzecz biorąc, analiza przeprowadzona przez RS Components wskazuje, jak różne zawody są opłacane. Podczas gdy nie jest zbyt zaskakujące, że dyrektorzy generalni są na szczycie, to jest to coś zaskakującego, aby zobaczyć taką różnicę między nimi a następnym najwyższym wynagrodzeniem.

Dodatkowa analiza przeprowadzona przez RS Components ponownie podkreśla potrzebę równości wynagrodzeń, przy czym rozbieżności między płciami występują już w wieku 16 lat, kiedy to młodzi dorośli dopiero wchodzą na rynek pracy, często w niepełnym wymiarze godzin.

O autorze: RS Components jest marką handlową firmy Electrocomponents PLC. Prowadząc działalność w 32 krajach, oferujemy około 500 000 produktów przez Internet, katalogi i w punktach handlowych dla ponad miliona klientów, wysyłając ponad 44 000 paczek dziennie.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzePodziel się na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email